În mașina primăriei ți-am cântat o melodie



Un om politic, aflat momentan în opoziție, m-a rugat, în cadrul unei discuții aproape amicale, să-i ofer câteva subiecte proaspete, ca muniție pentru a ataca din unghiuri surprinzătoare metehnele actualei puteri. Ceva cu care să apară în conferințele de presă și toți să rămână „bouche-bée”, cum zic francezii la „gură căscată de uimire”.
Profitând de ocazie, i-am spus ceva care pe mine mă deranjează din ce în ce mai mult. Anume că mașinile de serviciu ale primarilor, viceprimarilor, șefilor de consilii județene, prefecților și subprefecților, dar și ale șefilor mai jos pe scara ierarhică sunt folosite mai degrabă în interes personal, decât obștesc. Mai precis, pentru a-și căra copiii la grădiniță și la școală, pentru a-și duce soacrele la spital ori pentru a-și transporta gagicile la coafor sau la munte, în week-end. Ehehei, ce bună e bancheta din spatele autoturismului pentru anumite treburi legate de Ziua Îndrăgostiților!
Până acum, acest gen de comportament era caracteristic doar senatorilor și deputaților, dar de-un timp el s-a generalizat. În antiteză, i-am așezat omului politic, care mi-a solicitat sfatul, exemplul țărilor normale ale lumii. Acolo, dacă ești prins că folosești mașina de serviciu în interes personal, ai zburat din funcție în secunda doi.
În loc să-l ajut, mai mult l-am încurcat pe omul politic. L-am făcut să se simtă jenat. Și-a stors puțin creierii, ca să-mi ticluiască un refuz care să nu mă ofenseze, și mi-a spus că în țara noastră acest tip de comportament este atât de adâncit, încât este considerat natural. Populației i se pare normal ca un șef de la salubritate să meargă la coțopeneală cu autoturismul de teren al instituției. Iar dacă atragi atenția asupra unui asemenea lucru, riști să devii ridicol.
După ce m-am despărțit de omul politic, mi-am amintit ceva ce n-aveam voie să uit. Că înainte de a fi în opoziție, fusese și el la putere. Unde avusese aceleași practici. Și că spera să se suie iar pe putere. Ca să aibă din nou aceleași practici.
Acest text este un pamflet și trebuie tratat ca atare.



Recomandări

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”
Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”

Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”
Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”

Francesca Niculcea, șefa de promoție a Facultății de Educație Fizică, USV: „Poți mai mult decât crezi”

Francesca Niculcea, șefa de promoție a Facultății de Educație Fizică, USV: „Poți mai mult decât crezi”
Francesca Niculcea, șefa de promoție a Facultății de Educație Fizică, USV: „Poți mai mult decât crezi”

Neurochirurgia, între rădăcini și viitor. Dr. Iustinian Ioachim Simion, la o întâlnire emoționantă cu fălticenenii, la debutul Zilelor Culturii Fălticenene 2026

Neurochirurgia, între rădăcini și viitor. Dr. Iustinian Ioachim Simion, la o întâlnire emoționantă cu fălticenenii, la debutul Zilelor Culturii Fălticenene 2026
Neurochirurgia, între rădăcini și viitor. Dr. Iustinian Ioachim Simion, la o întâlnire emoționantă cu fălticenenii, la debutul Zilelor Culturii Fălticenene 2026