Elev din Constanța, medaliat cu aur la Concursul Internațional de Chimie Mendeleev, de la Moscova



Un elev de clasa a XI-a a Colegiului Național „Mircea cel Bătrân” din Constanța a fost medaliat cu aur la Concursul Internațional de Chimie „Mendeleev” de la Moscova, întrecere la care au participat 140 de concurenți din 22 de țări, echipa României fiind compusă din patru băieți și două fete, scrie Mediafax.Cei șase componenți ai lotului olimpic de chimie al României au participat, în perioada 1 – 8 mai, la Moscova, la a 50-a ediție a Olimpiadei Internaționale de Chimie „Mendeleev”, transmite corespondentul MEDIAFAX.



Recomandări

Elevă de la Colegiul „Mihai Eminescu” Suceava, pe podium la un concurs internațional de muzică din Cernăuți

Elevă de la Colegiul „Mihai Eminescu” Suceava, pe podium la un concurs internațional de muzică din Cernăuți
Elevă de la Colegiul „Mihai Eminescu” Suceava, pe podium la un concurs internațional de muzică din Cernăuți

Ștefanist cu rezultate de top la Naționala de Chimie: calificare în lotul național cu al șaselea punctaj din concurs

Ștefanist cu rezultate de top la Naționala de Chimie: calificare în lotul național cu al șaselea punctaj din concurs
Ștefanist cu rezultate de top la Naționala de Chimie: calificare în lotul național cu al șaselea punctaj din concurs

Șapte elevi, dintre care cinci de la „Ștefan cel Mare”, s-au calificat la Olimpiada de Chimie, de la Sibiu

Șapte elevi, dintre care cinci de la „Ștefan cel Mare”, s-au calificat la Olimpiada de Chimie, de la Sibiu
Șapte elevi, dintre care cinci de la „Ștefan cel Mare”, s-au calificat la Olimpiada de Chimie, de la Sibiu