Concluzii

DSP Suceava: Laptele consumat de elevii de la Bădeuți a fost conform



Dr. Liliana Grădinariu, director executiv DSP
Dr. Liliana Grădinariu, director executiv DSP

Direcția de Sănătate Publică (DSP) Suceava a finalizatancheta în cazul incidentului de săptămâna trecută în urma căruia nouă elevi de clasa a III-a din cadrul Școlii Generale Bădeuți au ajuns la Spitalul Municipal „Sf. Doctori Cosma și Damian” Rădăuți cu simptomatologie digestivă ușoară.
Potrivit dr. Liliana Grădinariu, director executiv DSP, deși inițial a existat suspiciunea de toxiinfecție alimentară (caz posibil), aceasta a fost infirmată epidemiologic.
Aceasta a arătat că, în urma analizelor, a reieșit că laptele consumat de elevi în cadrul programului „Laptele și cornul” a fost corespunzător din punct de vedere chimic și bacteriologic.
De asemenea, de la pacienți nu s-a izolat agent patogen, neexistând produse patologice care să poată fi recoltate (lichid de vărsătură, materii fecale).
Un alt motiv pentru care a fost infirmată suspiciunea de toxiinfecție alimentară este apariția foarte rapidă a unor simptome digestive ușoare (la 2-10 minute de la ingestie), care se puteau produce în două circumstanțe: fie inoculul microbian a fost extrem de mare – fapt infirmat de analiza produsului, fie a fost vorba de o indigestie provocată de înghițirea unei cantități mai mari de lapte în timp foarte scurt și apariția prin ”simpatie” a simptomelor la ceilalți elevi.
De asemenea, DSP mai menționează că simptomele digestive ușoare au apărut la un număr mic de elevi față de numărul total al elevilor care au primit produsele alimentare (522 de elevi).
„Concluzionăm că acest episod epidemiologic a fost corect raportat de către instituțiile implicate (școală, ambulanță, spital) însă nu a fost vorba de o toxiinfecție alimentară, ci probabil unul de indigestie”, se arată într-un comunicat al DSP.



Recomandări

Un sucevean reclamă că a fost jignit și instigat la violență de personalul de la intrarea în sediul DSP Suceava

Un sucevean reclamă că a fost jignit și instigat la violență de personalul de la intrarea în sediul DSP Suceava
Un sucevean reclamă că a fost jignit și instigat la violență de personalul de la intrarea în sediul DSP Suceava

Directorul DSV Suceava face apel la responsabilitatea celor care lucrează în bucătării și a șefilor acestora

Doctorul Sorin Mihai Voloșeniuc, directorul executiv al Direcției Sanitar Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Suceava
Doctorul Sorin Mihai Voloșeniuc, directorul executiv al Direcției Sanitar Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Suceava

83 de absenți după ce au acuzat dureri de burtă, vărsături și stare proastă, la o școală din Suceava

Elevi absenți după ce au acuzat dureri de burtă și stare astenică, la o școală din Suceava
Elevi absenți după ce au acuzat dureri de burtă și stare astenică, la o școală din Suceava

A crescut numărul de cazuri de cancer pulmonar și scade vârsta de îmbolnăvire, avertizează șefa secției Oncologie de la spitalul din Suceava, dr. Alexandra Pușcașu

Medicul-șef al secției Oncologie de la Spitalul Clinic de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” din Suceava, dr. Alexandra Pușcașu
Medicul-șef al secției Oncologie de la Spitalul Clinic de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” din Suceava, dr. Alexandra Pușcașu