Cu bună știință

Conducea fără permis mașina încredințată de tatăl său și s-au ales cu dosare penale



Politia. Foto: cotidianul.ro
Politia. Foto: cotidianul.ro

Un tânăr cu permisul de conducere reținut a fost oprit de polițiști în trafic, aceștia constatând că în afara dreptului de a conduce suspendat pentru o perioadă de timp, cel de la volan luase mașina tatălui său, pe care părintele i-o împrumutase cu bună știință.
Incidentul s-a derulat în cursul nopții de duminică spre luni, când o patrulă din cadrul Poliției Municipiului Vatra Dornei a oprit pentru control, înainte de ora 03.00, pe strada Dornelor din localitate, un autoturism condus de un bărbat de 32 de ani, din județul Bistrița-Năsăud. În urma verificării în bazele de date, polițiștii au constatat faptul că bărbatul de 32 de ani are suspendat dreptul de a conduce, din cauza unor abateri la regimul rutier. În același timp s-a constatat și faptul că autoturismul este proprietatea tatălui conducătorului auto, care i l-a încredințat spre a fi condus, deși știa faptul că acesta are suspendat dreptul de a conduce pentru abateri rutiere.
Polițiștii au întocmit pe numele celui de la volan un dosar penal pentru săvârșirea
infracțiunii de „conducerea pe drumurile publice a unui autoturism de către o persoană căreia dreptul de a conduce i-a fost suspendat”, iar pe numele părintelui acestuia un alt dosar pentru „încredințarea unui vehicul spre a fi condus pe drumurile publice unei persoane despre care se știe că nu posedă permis de conducere”.



Recomandări

Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan

Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan
Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”
Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”