O problemă acută

Avalanșă de șoferi băuți pe șosele. Recordul din etilotest a fost de 1,30 mg/l alcool pur în aerul expirat



Avalanșă de șoferi băuți pe șosele. Foto: alba24.ro
Avalanșă de șoferi băuți pe șosele. Foto: alba24.ro

Urcatul la volan al șoferilor după ce au consumat băuturi alcoolice pare să fi devenit un adevărat sport județean.Și la finalul săptămânii trecute a fost o avalanșă de cazuri de acest fel, iar fenomenul pare de neoprit. De această dată, recordul a fost stabilit de un bărbat de 33 de ani, din Dolhasca. Acesta a fost oprit în timp ce conducea un autoturism marca Opel. Rezultatul la testarea cu aparatul alcooltest a fost de 1,30 mg/l alcool pur în aerul expirat, o valoare dublă la probele de sânge. El s-a ales cu dosar penal pentru comiterea infracțiunii de „conducerea unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice”.
Un alt caz s-a înregistrat la Ilișești, în acest caz polițiștii fiind anunțați prin intermediul serviciului 112 că un autoturism marca Dacia Logan circulă haotic. La volan se afla un bărbat de 39 de ani, din Suceava, care nu poseda permis de conducere. Șoferul avea o alcoolemie de 0,83 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care i s-au recoltat probe de sânge. Bărbatul primise mașina de la proprietar, care se afla în dreapta, o persoană în vârstă de 49 de ani, tot din Suceava.
Un alt șofer care consumase băuturi alcoolice înainte de a pleca la drum a fost identificat în urma unei tamponări. Evenimentul rutier s-a petrecut în Gura Humorului în timp ce șoferul a încercat să ocolească niște plăci de beton și a acroșat un autoturism marca Dacia Logan care era parcat. Bărbatul care a provocat tamponarea s-a dovedit că avea o alcoolemie de 0,61 mg/l alcool pur în aerul expirat, în timp ce șoferul celălalt nu consumase băuturi alcoolice.
Alte două cazuri de șoferi cu ”mustul în freză” au fost descoperite la Molid și la Vicovu de Sus. Alcoolemiile în aceste două cazuri au fost de 0,51 mg/l alcool pur în aerul expirat, respectiv de 0,55 mg/l alcool pur în aerul expirat, cu mențiunea că în al doilea caz era vorba de o femeie în vârstă de 31 de ani, din Gălănești.



Recomandări

Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan

Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan
Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate
Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112
O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă
Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă