Au ajuns în spatele gratiilor, după ce au bătut un consătean



Doi bărbați din Pârteștii de Jos, protagoniștii unei agresiuni produse asupra unui consătean, au ajuns miercuri după amiază în arestul IPJ Suceava, după ce pe numele lor au fost emise ordonanțe de reținere.
Incidentul care i-a privat de libertate pe cei doi s-a petrecut marți la prânz. În jurul orei 13.45 lucrătorii Postului de Poliție Pârteștii de Jos au fost sesizați telefonic de către un tânăr de 22 de ani din satul Deleni al comunei Pârteștii de Jos, despre faptul că a fost bătut de către Constantin O. de 25 de ani și fratele acestuia, Ionuț Vasile S. de 18 ani, ambii din aceeași localitate.
În urma verificărilor efectuate s-a constatat că marți la prânz, în timp ce tânărul de 22 de ani se afla în incinta Agenției Poștale Deleni, a fost acostat de către cei doi, în contul unui conflict avut cu aceștia în urmă cu circa două săptămâni. Pe fondul divergențelor deja existente, cei doi l-au lovit cu pumnii pe acesta, după care au dispărut. Tânărul de 22 de ani a refuzat solicitarea unui echipaj de ambulanță la fața locului, pentru acordarea de îngrijiri medicale.
Având în vedere modul în care s-a petrecut agresiunea și faptul că ostilitățile s-au desfășurat într-un loc public, frecventat de lume, polițiștii au luat decizia emiterii pe numele celor doi agresori a unor ordonanțe de reținere pentru 24 de ore, aceștia fiind încarcerați în arestul IPJ Suceava.
Cercetările sunt continuate pentru săvârșirea infracțiunilor de „lovirea sau alte violențe” și „tulburarea ordinii și liniștii publice”, procurorii care au preluat cazul urmând a decide dacă se justifică în cazul celor doi luarea unei măsuri restrictive.



Recomandări

15 ani de închisoare pentru un sucevean implicat într-un transport de cocaină și de canabis de 150.000 de euro

15 ani de închisoare pentru un sucevean implicat într-un transport de cocaină și de canabis de 150.000 de euro
15 ani de închisoare pentru un sucevean implicat într-un transport de cocaină și de canabis de 150.000 de euro

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro
Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă
Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă