Amendă de 600 de lei și mașina ridicată, pentru blocarea accesului la o platformă de colectare a deșeurilor



Mașina parcată neregulamentar lângă centrul de colectare a deșurilor a fost ridicată, iar proprietarul amendat
Mașina parcată neregulamentar lângă centrul de colectare a deșurilor a fost ridicată, iar proprietarul amendat

O practică des întâlnită, cea de parcare a autoturismelor pe spațiile libere din jurul platformelor de colectare a deșeurilor, poate fi foarte costisitoare și deranjantă. A simțit-o recent și proprietarul unei mașini înmatriculate în Botoșani, care a lăsat-o parcată în dreptul unei platforme de colectare a deșeurilor din municipiul Suceava, blocând accesul mașinilor speciale de ridicare a gunoiului.
Conform Regulamentului aprobat de Consiliul Local Suceava pentru astfel de situații, proprietarul mașinii a primit amendă de 600 de lei, iar autoturismul a fost ridicat cu platforma specială din dotarea Poliției Locale, fiind dus la depozitul de la Dragomirna.
Cazul a fost prezentat, ca exemplu, de viceprimarul Lucian Harșovschi:
„Tot mai multe mașini blochează punctele de colectare a deșeurilor. Iar de curând, o altă mașină a fost ridicată de către colegii de la Poliția Locală, de la unul dintre punctele de colectare.
A plătit 600 de lei și a pierdut și timp cu procesul de recuperare a mașinii. Oare a meritat să parcheze acolo? Dacă unii șoferi nu înțeleg să respecte Codul Rutier și anumite reguli de bun-simț, suportă consecințele”.

Mașina parcată neregulamentar lângă centrul de colectare a deșurilor a fost ridicată, iar proprietarul amendat
Mașina parcată neregulamentar lângă centrul de colectare a deșurilor a fost ridicată, iar proprietarul amendat

Conform deciziei de CL în baza căreia se pot aplica sancțiuni în astfel de situații (HCL 300/2018), amenda este cuprinsă între 200 și 600 de lei pentru persoane fizice, iar pentru persoane juridice, este cuprinsă între 500 și 1000 de lei.
„Curățenia orașului este o responsabilitate comună, a administrației și cetățenilor! E foarte important ca cetățenii să permită administrației să își facă treaba. Fii responsabil și nu parca neregulamentar pe partea carosabilă sau lângă platformele de gunoi!”, este îndemnul adresat de conducerea municipalității sucevene, care a mai semnalat și alte situații similare, în care echipele de ridicare a deșeurilor de la punctele de colectare nu au putut să își facă treaba, creându-se neplăceri cetățenilor din zonă, care nu au mai avut unde duce gunoiul.


Mașina parcată neregulamentar lângă centrul de colectare a deșurilor a fost ridicată, iar proprietarul amendat
Mașina parcată neregulamentar lângă centrul de colectare a deșurilor a fost ridicată, iar proprietarul amendat
Mașina parcată neregulamentar lângă centrul de colectare a deșurilor a fost ridicată, iar proprietarul amendat
Mașina parcată neregulamentar lângă centrul de colectare a deșurilor a fost ridicată, iar proprietarul amendat
Mașina parcată neregulamentar lângă centrul de colectare a deșurilor a fost ridicată, iar proprietarul amendat
Mașina parcată neregulamentar lângă centrul de colectare a deșurilor a fost ridicată, iar proprietarul amendat


Recomandări

Încălțăminte și îmbrăcăminte ale unor mărci cunoscute, dar posibil contrafăcute, ridicate de la un cetățean ucrainean

Încălțăminte și îmbrăcăminte ale unor mărci cunoscute, dar posibil contrafăcute, ridicate de la un cetăţean ucrainean
Încălțăminte și îmbrăcăminte ale unor mărci cunoscute, dar posibil contrafăcute, ridicate de la un cetăţean ucrainean

Casă de schimb valutar din Suceava, amendată cu 60.000 de lei și lăsată fără sute de mii de euro, în urma unui control ANAF

Casă de schimb valutar din Suceava amendată cu 60.000 de lei și lăsată fără sute de mii de euro, în urma unui control ANAF
Casă de schimb valutar din Suceava amendată cu 60.000 de lei și lăsată fără sute de mii de euro, în urma unui control ANAF

Liderii AUR Suceava au criticat majorarea chiriilor din piețe și Bazar, susținând că această decizie este „o nouă povară pe umerii sucevenilor”

Doi suceveni, anchetați de polițiști după ce au organizat tombole în mediul online, încasând bani și anunțând că oferă premiu o mașină

Doi suceveni, anchetați de polițiști după ce au organizat tombole în mediul online, încasând bani și anunțând că oferă premiu o mașină
Doi suceveni, anchetați de polițiști după ce au organizat tombole în mediul online, încasând bani și anunțând că oferă premiu o mașină