Control poliție

Acțiune de verificare a transportatorilor de persoane. Poliția face apel la suceveni să nu se urce în mașinile de ocazie



Sucevenii, sfătuiți să nu meargă cu mașini de ocazie
Sucevenii, sfătuiți să nu meargă cu mașini de ocazie

Polițiștii suceveni au derulat, timp de două zile, o acțiune de control pe linia prevenirii transporturilor neautorizate de persoane și de verificare a legalității transportatorilor autorizați, fiind constatate multe nereguli și aplicate numeroase sancțiuni. Controlul în trafic a avut loc pe 24 și 26 iunie, fiind aplicate 238 de amenzi, în valoare de aproape 120.000 de lei, reținute 24 de permise de conducere și retrase 12 certificate de înmatriculare. Doar o parte dintre amenzi au fost legate de transportul de persoane Printre altele, au fost amenzi pentru nereguli la transportatori, inclusiv pentru viteză și a fost suspendat dreptul de utilizare pentru două vehicule destinate transportului public.
Acțiunea s-a desfășurat având în vedere campania de prevenire a victimizării minorilor pe perioada vacanței de vară „Vacanță în Siguranță”, derulată până în toamnă de polițiștii Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității în colaborare cu structurile operative din cadrul poliției județene.
Apelul polițiștilor, pentru tineri și pentru suceveni în general, este de a nu folosi pentru transport mașini de ocazie și de a sesiza neregulile la transportatorii autorizați, când este cazul.
Comisarul-șef Ionuț Epureanu, coordonatorul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității Suceava, a transmis următorul mesaj:
„Polițiștii solicită cetățenilor, și în special copiilor, să nu apeleze la variante de transport neautorizate, punându-și viața în pericol. Apelarea la astfel de soluții de compromis privind transportul rutier implică riscuri foarte mari. Există posibilitatea ca șoferii respectivi să nu posede permis de conducere sau să nu aibă abilitățile necesare transportatorilor rutieri autorizați, să fie sub influența alcoolului sau să aibă intenții de natură infracțională. De asemenea, astfel de vehicule utilizate nu sunt autorizate și verificate din punct de vedere tehnic pentru desfășurarea de activități de transport public de persoane. Defecțiunile tehnice ale vehiculelor, nerespectarea legislației rutiere de către șoferii care desfășoară în mod ilicit activități de transport public de persoane, pun în pericol siguranța cetățenilor care plătesc sume de bani pentru a ajunge la destinație în siguranță, dar care nu conștientizează riscurile la care se expun”.



Recomandări

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă
Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

ITM Suceava a aplicat amenzi de 175.500 de lei în luna mai, patru angajatori fiind sancționați pentru muncă nedeclarată

ITM Suceava a aplicat amenzi de 175.500 de lei în luna mai, patru angajatori fiind sancționați pentru muncă nedeclarată
ITM Suceava a aplicat amenzi de 175.500 de lei în luna mai, patru angajatori fiind sancționați pentru muncă nedeclarată

Beat și fără permis, un fugar de poliție și-a exprimat regretele pentru faptele sale, înainte de a fi reținut în arest

Tânăr de 24 de ani, arestat pentru că a intrat în casă peste fosta iubită și a violat-o
Tânăr de 24 de ani, arestat pentru că a intrat în casă peste fosta iubită și a violat-o

Doi tineri de pe un scuter au ajuns la spital după ce mașina de poliție care îi urmărea a atins vehiculul pe două roți

Doi tineri de pe un scuter au ajuns la spital după ce mașina de poliție care îi urmărea a atins vehiculul pe două roți
Doi tineri de pe un scuter au ajuns la spital după ce mașina de poliție care îi urmărea a atins vehiculul pe două roți