Accident provocat de un tânăr care a depășit neregulamentar



Accident provocat de un tânăr care a depășit neregulamentar
Accident provocat de un tânăr care a depășit neregulamentar

Duminică, în jurul orei 23.00, în timp ce conducea un autoturism pe DN 2H din municipiul Rădăuți, un tânăr de 21 de ani, din comuna Iaslovăț, s-a angajat în mod neregulamentar în depășirea unui autoturism care circula în fața sa, ocazie cu care a pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune laterală cu autoturismul condus regulamentar de un bărbat de 25 de ani, din comuna Horodnic de Sus.
În urma impactului, a rezultat rănirea celor doi conducători auto și a unei tinere de 18 ani, din comuna Todirești, pasageră în autoturismul condus de bărbatul de 25 de ani. Tânărul care circula regulamentar a suferit cele mai grave leziuni, fiind diagnosticat cu politraumatism prin accident rutier, traumatism cranio-cerebral cu pierderea cunoștinței, plagă contuză parietală, occipitală stânga, contuzie coloană cervicală, traumatism toraco-abdominal, coloană dorso-lombară, observație fractură articulație cot stâng.
„Conducătorul auto de 21 de ani a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ, după care, la spital, acestuia și celuilalt conducător auto li s-au recoltat probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei. În cauză s-a întocmit dosar penal ce va fi soluționat procedural”, se precizează în comunicatul poliției.


Accident provocat de un tânăr care a depășit neregulamentar
Accident provocat de un tânăr care a depășit neregulamentar
Accident provocat de un tânăr care a depășit neregulamentar
Accident provocat de un tânăr care a depășit neregulamentar


Recomandări

Patru copii la spital, după accidente rutiere. Situație îngrijorătoare cu minorii pe biciclete și trotinete electrice

Patru copii la spital, după accidente rutiere. Situație îngrijorătoare cu minorii pe biciclete și trotinete electrice
Patru copii la spital, după accidente rutiere. Situație îngrijorătoare cu minorii pe biciclete și trotinete electrice