Accident cu un mopedist beat și fără permis. Polițiștii i-au dat o amendă și pentru deplasare nejustificată



Accident cu un mopedist beat și fără permis. Polițiștii i-au ”pișcat” o amendă și pentru deplasare nejustificată
Accident cu un mopedist beat și fără permis. Polițiștii i-au ”pișcat” o amendă și pentru deplasare nejustificată

Un tânăr în vârstă de 32 de ani, din comuna Mănăstirea Humorului, a ajuns la spital, miercuri noapte, după ce a pierdut controlul asupra mopedului pe care îl conducea și a căzut în șanț. Tânărul era beat și nu avea permis de conducere, iar polițiștii au constatat și că nu a respectat prevederile Ordonanței Militare 3, deplasarea sa nefiind în nici un caz o urgență.
Accidentul s-a produs în jurul orei 22.30.
Din cercetările poliției rezultă că tânărul de 32 de ani, din Mănăstirea Humorului, în timp ce conducea mopedul Piaggio pe drumul județean din comună, pe direcția către Poiana Micului, a pierdut controlul fără a fi jenat de nimeni, cel mai probabil din cauza consumului de alcool.
Tânărul a fost transportat la Spitalul Orășenesc Gura Humorului, unde, în urma acordării îngrijirilor medicale, i s-a stabilit diagnosticul de traumatism cranio-facial, etilism acut, fără a rămâne internat.
Etilotestul a indicat concentrația de 0,51 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat. Tânărul nu are permis pentru nici o categoria auto, ceea ce înseamnă infracțiune și în cazul mopedelor.
Polițiștii au mai constatat că tânărul nu a respectat măsurile generale de prevenire a răspândirii coronavirusului, având o declarație pe proprie răspundere valabilă doar între orele 6.00 și 20.00.
Polițiștii au deschis dosar penal pentru infracțiunile de „conducerea unui vehicul sub influența alcoolului”, „conducerea unui vehicul fără a deține permis de conducere” și „vătămare corporală din culpă”.



Recomandări

Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan

Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan
Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112
O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112