Unde dai și unde crapă

A vrut să-i dea o mână de ajutor și l-a ”fericit” cu un dosar penal



Mopedistul nu posedă permis de conducere
Mopedistul nu posedă permis de conducere

Un bărbat de 48 de ani, din Stroiești, s-a ales cu dosar penal după ce o consăteancă a vrut să-i dea o mână de ajutor. S-a întâmplat miercuri seară, în jurul orei 22.00, când femeia a sunat la 112 și a anunțat că o persoană a căzut de pe un moped și are nevoie de îngrijiri medicale.
La fața locului a sosit o ambulanță, dar și un echipaj de poliție. Bărbatul a relatat că mergea spre locuința sa din centrul satului, iar la un moment dat, din cauza noroiului de pe carosabil, a pierdut controlul mopedului și s-a răsturnat pe partea betonată. Echipajul medical l-a consultat, dar mopedistul a refuzat să fie transportat la spital. În schimb, l-au dus polițiștii la spital pentru ca bărbatului să-i poată fi prelevate probe de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei. La testarea cu aparatul etilotest rezultatul a fost de 0,96 mg/l alcool pur în aerul expirat, ceea ce înseamnă dublu în sânge. Mai mult, după ce au verificat în baza de date, polițiștii au aflat că bărbatul nu posedă nici un fel de permis de conducere.
Acum, el este cercetat pentru comiterea infracțiunilor de „conducerea unui vehicul fără permis de conducere” și „conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”.



Recomandări

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112
O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă
Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă