Curs valutar euroEUR:Tendinta4,971 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5892 lei

Rednic: Am fost mai buni ca Italia

Vineri, 13 Iunie 2008 (21:20:27)

Antrenorul echipei Dinamo, Mircea Rednic, a declarat, vineri, pentru MEDIAFAX, că reprezentativa României a jucat mult mai bine decât Italia în al doilea meci al "tricolorilor" din grupa C a turneului final al Campionatului European.
  "Felicitări România. Au făcut un meci bun, în care au demonstrat că se poate juca de la egal la egal cu orice echipă. S-a tot spus despre meciul cu Franţa... Dar nu aceea a fost valoarea noastră. Am dominat, iar Piţurcă a pregătit excelent meciul din punct de vedere tactic. A câştigat clar duelul direct cu Donadoni şi doar ghinionul a făcut să nu câştigăm", a spus Rednic.

Mircea Rednic a precizat că partida cu Italia a fost cel mai bun meci al reprezentativei României din ultimii ani. "Am stat bine, am făcut un marcaj foarte bun. Ce mai, i-am dominat clar. Să nu uităm că au avut şi ei un gol anulat, noi am avut un penalti, puteau să primească şi ei unul la faza cu Toni. În sfârşit, am avut şi noi un arbitru care ţine cu noi. De fapt, o întreagă brigadă", a menţionat tehnicianul, care a refuzat să comenteze execuţia lui Adrian Mutu.

Reprezentativa României a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), meciul susţinut, vineri, la Zurich, în compania Italiei, campioana mondială en-titre, în a doua etapă a grupei C la Campionatul European de fotbal, unicul gol al "tricolorilor" fiind marcat de Adrian Mutu, în minutul 55.

În minutul 80, acelaşi Adrian Mutu a ratat o lovitură de la 11 metri, acordatã de arbitrul Tom Henings Ovrebo, în urma unui fault al lui Panucci la Daniel Niculae.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rednic: Am fost mai buni ca Italia .
 Vizualizări articol: 631 |