joi, 4 oct 2007 - Anul XII, nr. 233 (3608)

HANDBAL

Sucevenii, la un pas de o nouă surpriză în Liga Naţională

"

Echipa locală de handbal, CS Universitatea Suceava a fost foarte aproape de un nou rezultat mare în confruntarea de pe teren propriu cu Steaua. Sala de sport a LPS Suceava s-a dovedit şi de această dată neîncăpătoare, mulţi dintre suporterii rămânând pe afară. Conduşi în teren de Leonard Bibirig, studenţii au început foarte încrezători acest meci, dar pe fondul mai multor greşeli în apărare şi atac, oaspeţii s-au dus la trei goluri, scor 3 – 6 în minutul 8. Încurajaţi frenetic de un public de nota 10, elevii antrenorului Petru Ghervan au recuperat diferenţa de pe tabelă, egalând în minutul 12, scor 7 – 7, aici un rol important având-l şi portarul Iulian Andrei. Rămaşi în cinci, după eliminarea lui Tcaciuc, studenţii au reuşit să marcheze chiar şi în inferioritate prin Bibirig. În continuarea jocului, steliştii încearcă să se distanţeze decisiv, dar de fiecare dată universitarii ţin aproape, cea mai mare diferenţă de pe tabelă fiind de patru goluri. Cu trei minute înainte de pauză, oaspeţii se duc la patru goluri, 14 – 18, dar intră la vestiare doar cu două goluri în avantaj, scor 16 – 18. În debutul părţii secunde, sucevenii intră hotărâţi în teren şi recuperează diferenţa prin două reuşite ale lui Mitrea şi Bibirig, scor 18 – 18. Oaspeţii preiau conducerea din nou, dar de fiecare dată sucevenii revin şi egalează, nepermiţându-le adversarilor să se distanţeze decisiv. Cele două echipe merg cap la cap până în minutul 48, atunci când în şapte minute, steliştii înscriu de trei ori fără să primească gol, scor 26 – 29 şi deja se gândeau la victorie. Totuşi, studenţii nu renunţă la luptă şi se apropie la un gol, când mai era un minut de joc şi parcă se repeta finalul nebunesc din jocul cu Dinamo. Mai mult, elevii lui Petru Ghervan reuşesc să se apere bine şi să câştige mingea după o intervenţie a lui Pralea, când mai erau câteva secunde. Sucevenii dau totul pe un ultim atac, dar oaspeţii se apără foarte bine, ultima şansă de egalare fiind lovitura lui Bursuc, care a trecut de zidul oaspeţilor, dar nu a nimerit poarta, scor final 29 – 30. Cu toate că au pierdut la limită, jucătorii echipei locale au demonstrat încă o dată că pot face faţă cu brio echipelor de top ale Ligii Naţionale şi vor avea de spus un cuvânt în această ediţie de campionat. „Am jucat de la egal la egal cu Steaua, iar pe final puteam scoate un rezultat bun. Din păcate, lipsa de experienţă a unora din colegii mei şi-a spus cuvântul, aici făcându-se de fapt şi diferenţa. În continuare vom încerca să ne facem jocul şi să obţinem cât mai multe puncte pentru îndeplinirea obiectivului”, a declarat după meci Leonard Bibirig. „Pe final am făcut mai multe greşeli, dar au fost şi câteva decizii ale arbitrilor care ne-au dezavantajat. În continuare trebuie să ne regăsim pentru că urmează un alt meci greu, la Baia Mare”, a spus Petru Ghervan, antrenorul principal al sucevenilor. La rândul său, tehnicianul oaspeţilor, Radu Voina, s-a declarat mulţumit de rezultat şi a spus că a câştigat echipa care a greşit mai puţin. „Ştiu că sunteţi dezamăgiţi că aţi pierdut, dar să nu uităm că Suceava a condus doar de două ori pe parcursul meciului, în timp ce noi am avut şi 3-4 goluri avans. Rezultatul este meritat, dar va fi un campionat dificil”, a precizat Radu Voina.

Aglomeraţie de VIP-uri pe metru pătrat

Startul excelent de sezon a adus multă lume la mult prea mica sală de la Liceul cu Program Sportiv. Cu o oră înaintea startului partidei, tribunele erau arhipline, iar organizatorii au fost nevoiţi să oprească accesul sutelor de suceveni care ar fi dorit să vadă la lucru multipla campioană naţională, Steaua. Probleme serioase în a găsi un loc au avut şi oficialităţile locale, în frunte cu primarul Ion Lungu, care a venit împreună cu soţia şi preşedintele Consiliului Judeţean Suceava, Gavril Mârza. Chiar şi Viorel Nuţu, principalul finanţator al echipei locale, şi-a găsit loc cu greu în tribune.

În repriza a doua s-a înregistrat un caz hilar. Poliţistul Răzvan Andreica a fost evacuat din sală de colegii săi de la Jandarmerie, la cererea brigăzii de arbitri. Conducătorii întâlnirii au fost nevoiţi să ia această decizie pentru a pune capăt vociferărilor zgomotoase ale lui Răzvan Andreica, care a protestat pe toată durata întâlnirii dintr-o zonă interzisă publicului, el nefiind o persoană oficială în cadrul clubului sucevean.

Sala mică a creat mari probleme în timpul jocului. Partida s-a întins pe aproape două ore din cauza deselor întreruperi. Arbitri au fost nevoiţi să fluiere de mai multe ori pentru a cere ca suprafaţa de joc să fie ştearsă din cauza condensului. S-a dovedit astfel că sala LPS nu îndeplineşte cerinţele pentru meciuri de Liga Naţională, lucru de care s-au convins şi oficialităţile venite la meci."
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Sucevenii, la un pas de o nouă surpriză în Liga Naţională.
 Vizualizări articol: 749 |