luni, 6 iun 2011 - Anul XVI, nr. 131 (4729)

Echipa naţională

O victorie de senzaţie, cadoul de adio pentru Lucescu junior

Reprezentativa de fotbal a României a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (2-0), selecţionata Bosniei-Herţegovina şi a obţinut a doua victorie în grupa D de calificare la Campionatul European din 2012.

România a deschis scorul în minutul 37, când, după o centrare a lui Răzvan Raţ de pe partea stângă, Mutu a reluat din cădere, de la 7 metri în dreapta portarului.

În minutul 40, România şi-a mărit avantajul, după ce Raţ a centrat de pe partea stângă, iar Marica a reluat din alunecare de la cinci metri în poarta goală.

Scorul final, 3-0, a fost stabilit în minutul 55, de Ciprian Marica, care recuperează o minge la 25 de metri, trece de un fundaş bosniac şi înscrie cu un lob de la 16 metri peste Hasagici.

În minutul 90+5, Săpunaru a ratat un penalti, dictat după ce Torje a fost faultat de Misimovici. Spectatorii au fost cei care au scandat numele lui Săpunaru după ce arbitrul a dictat penalti.

România: 12. Tătăruşanu - 21. Săpunaru, 4. Tamaş, 13. Papp, 3. Raţ - 11. Torje, 8. Mureşan, 15. Bourceanu, 19. Sânmărtean (22. Tănase '63) - 10. Mutu (17. Surdu '83), 9. Marica (18. Alexe '87). Antrenor: Răzvan Lucescu.

Războiul româno-sârbo-bosniac

În timpul primei reprize, fanii aflaţi la peluză au afişat mai multe bannere cu mesajele: "Doar aici vă simţiţi fotbalişti", "Răzvane, nicăieri nu e ca acasă" şi "Săpunaru, mândria noastră". Înainte de începutul meciului, suporterii de la tribuna a doua au creat o coregrafie cu cartoane în culorile tricolorului, în timp la peluză, unde au stat fanii rapidişti, a fost format tricolorul din cartoane, pe un fundal alb-vişiniu.

La pauza meciului, suporterii dinamovişti de la Tribuna a II-a au avut un conflict cu fanii rapidişti aflaţi în aceeaşi tribună, însă incidentele nu au degenerat. Tot la pauză, aproximativ 100 de suporteri rapidişti de la peluză au încercat să sară gardul despărţitor pentru a se duce către fanii dinamovişti, însă au fost opriţi de forţele de ordine.

În minutul 48 partida a fost întreruptă, după ce suporterii dinamovişti aflaţi la Tribuna a II-a au afişat un banner pe care scria în limba sârbă "Bosniacii sunt oameni fără ţară" şi au scos din nou bannerul cu mesajul "Free Mladici", moment în care fanii bosniaci au început să rupă scaunele şi să arunce cu ele în teren. Meciul a fost reluat după două minute de întrerupere, cu minge de arbitru.

În repriza a doua fanii dinamovişti au mai afişat un banner scris în sârbă: "Ţiganii strigă ţiganii".

Cocoşii nu au cântat la Minsk

Reprezentativa Belarusului a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat vineri, pe teren propriu, în compania selecţionatei Franţei.

În meciul de la Minsk, Abidal a fost autorul unui autogol în minutul 20, Franţa egalând două minute mai târziu prin Malouda.

În urma acestor rezultate, clasamentul grupei D de calificare la Euro-2012 este următorul:

1. Franţa - 13 puncte (6 jocuri)

2. Belarus - 9 puncte (6 jocuri)

3. România - 8 puncte (6 jocuri)

4. Albania - 8 puncte (5 jocuri)

5. Bosnia - 7 puncte (5 jocuri)

6. Luxemburg - 1 punct (6 jocuri).

Marţi sunt programate două meciuri în grupa D: Belarus - Luxemburg şi Bosnia - Albania.

Răzvan Lucescu a renunţat la postul de selecţioner

Federaţia Română de Fotbal a anunţat, sâmbătă, pe site-ul oficial, că Răzvan Lucescu a renunţat la funcţia de selecţioner al naţionalei şi că prima reprezentativă va fi condusă în turneul din America de Sud de antrenorul echipei de tineret, Emil Săndoi.

"În cursul dimineţii zilei de azi, 4 iunie, preşedintele Federaţiei Române de Fotbal, domnul Mircea Sandu, a avut o întâlnire cu domnul Răzvan Lucescu, acesta din urmă informându-l pe şeful FRF că renunţă la funcţia de selecţioner, decizie care intră în vigoare imediat. Astfel, se încheie un mandat care a început la 6 iunie 2009, cu un 1-0, în deplasare, contra Lituaniei, în preliminariile Cupei Mondiale FIFA 2010, ultimul joc, 3-0 cu Bosnia-Herţegovina, parafând un bilanţ de 21 de meciuri, dintre care 7 victorii, 7 egaluri şi 7 înfrângeri. Aceasta înseamnă că echipa va fi condusă, la apropiatele meciuri amicale din America de Sud, contra Braziliei (Sao Paulo, 7 iunie) şi Paraguayului (11 iunie), de antrenorul principal al echipei naţionale de tineret Under 21, Emil Săndoi", se arată în comunicatul FRF.

Naţionala României a plecat în turneul din America de Sud, sâmbătă seară, la ora 18.15, de pe aeroportul Henri Coandă, cu destinaţia Sao Paulo, via Frankfurt.

Acţionarul majoritar al FC Rapid, George Copos, a declarat, sâmbătă dimineaţă, că tehnicianul Răzvan Lucescu a semnat un contract pentru următorii patru ani cu gruparea "alb-vişinie".

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului O victorie de senzaţie, cadoul de adio pentru Lucescu junior.
 Vizualizări articol: 316 |