vineri, 22 aug 2008 - Anul XIII, nr. 197 (3878)

Din eşec în eşec

România a pierdut meciul cu Franţa şi va juca pentru locul 7 la JO

Naţionala de handbal feminin a României a fost învinsă, joi, de echipa Franţei, după patru reprize de prelungiri, cu scorul de 36-34 (12-13, 27-27, 4-4, 5-3), în turneul pentru locurile 5-8, urmând a întâlni selecţionata Suediei în disputa pentru clasarea pe locul şapte.

România a început parcă mai prost disputa cu Franţa, decât pe cea cu Ungaria din sferturile de finală, scorul urcând rapid în favoarea adversarelor, 5-1 (min. 7). Precipitarea în atac pe linia de 9 metri şi absenţa replierii tricolorelor au favorizat Franţa să se detaşeze pe contraatac. România a recuperat apoi, 5-4 (min, 13), graţie realizărilor Ramonei Maier şi ale portarului Huţupan-Dinu, însă Franţa a rămas în avantaj. Spre pauză, jocul României a fost "resuscitat", principala armă - apărarea - funcţionând mai bine decât până atunci, astfel că recuperările din faza defensivă au favorizat lansările în atac, scor 11-11 (min. 24). Cu un minut înainte de ieşirea la vestiare, un gol al Cristinei Neagu a adus României primul avantaj pe tabelă, 13-12. La pauză a rămas acelaşi scor, Luminiţa Huţupan Dinu având 11 intervenţii reuşite.

La reluare, Amariei a mărit avantajul, deşi România avea două jucătoare eliminate, 14-12, după care Maier a dus echipa la trei goluri, în premieră, 16-13 (min. 37), iar Ardean-Elisei, la patru, 17-13 (min. 38). Reprezentativa tricoloră a ţinut de fiecare atac, reuşind să rămână în avantaj până la final, dar cu mari emoţii, după ce Franţa a egalat, 26-26, în ultimul minut. În ultimele 20 de secunde, Tervel şi mai ales Neagu au marcat pe contraatac, rezultatul de 27-27, împingând meciul în prelungiri, după ce în minutul 52, România avea patru goluri avans (25-21).

Miza rezultatului şi-a pus amprenta în prelungiri, ambele echipe greşind incredibil. La finalul primei reprize de cinci minute, România se afla în avantaj, 30-28, dar la reluare Beşe a fost eliminată două minute, iar Franţa a redus, 31-30, ratând de puţin egalarea. Maier a ratat în faţa lui Nicholas, dar Huţupan a fost salvatoare cu 50 de secunde înainte de final. Maier a fost blocată din nou, iar Franţa a venit în atac inclusiv cu portarul Nicholas, reuşind să egaleze prin Pequeux, 31-31, după 10 minute de prelungiri.

Meciul de infarct a continuat cu încă două reprize a câte cinci minute, în care a apărut şi Ani-Senocico pe teren, ca centru, după ce jucase puţin după pauza mare ca extremă-stânga. Egalitatea a persistat, 32-32, dar Franţa, prin aceeaşi Tervel a reuşit să intre în avantaj în ultimele cinci minute de prelungiri, 32-33, pe care l-a mărit prin Baudoin. Stanca a făcut fault în atac, la 32-34, dar Franţa a ratat apoi de la 7 metri. Baudoin a înscris însă pentru 33-35, iar Franţa a încheiat învingătoare, după un meci în care a meritat victoria, mai ales datorită dârzeniei din prelungiri şi a calmului jucătoarei Baudoin. Scor final, 36-34, pentru formaţia antrenată de Olivier Krumbholz.

Cea mai bună jucătoare a României a fost portarul Luminiţa Huţupan-Dinu, care a avut 24 intervenţii reuşite.

În faza grupelor, România a învins Franţa, cu scorul de 34-26.

În partida pentru locul şapte, România va evolua, sâmbătă (ora 3.00), împotriva echipei Suediei. China, care a învins nordicele, cu 20-19 (12-12), va juca tot sâmbătă, cu Franţa (ora 5.15), pentru clasarea pe locul cinci.
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului România a pierdut meciul cu Franţa şi va juca pentru locul 7 la JO.
 Vizualizări articol: 468 |