Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9764 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,65 lei

Liga I

CFR Cluj, încă o victorie chinuită

Echipa CFR Cluj a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-1), formaţia Farul Constanţa, într-un meci din etapa a XXIV-a a Ligii I.

Farul a deschis scorul în minutul 7, prin Dinu Todoran. Acesta a profitat de o preluare greşită a fundaşului De Sousa şi, de la marginea careului mic, lateral dreapta, a înscris cu capul, peste Nuno Claro, ieşit la colţul scurt.

În minutul 35, Diego Ruiz a marcat pentru CFR Cluj, însă reuşita sa a fost anulată pentru un henţ în careu.

CFR Cluj a restabilit egalitatea în minutul 60, prin Mikael Dorsin. La o centrare în careu, Ruiz a trimis cu capul pe spate, Maxim a respins din faţa unui jucător clujean, însă numai până la Dorsin, care a înscris de la trei metri lateral stânga.

Liderul Ligii I a trecut în avantaj în minutul 77, când Eugen Trică a marcat de la 10 metri, cu piciorul stâng, după o centrare a lui Dubarbier.

Andone, îngrijorat de jocul echipei sale

Antrenorul Ioan Andone a declarat, miercuri, că este îngrijorat de jocul echipei CFR Cluj şi a apreciat că evoluţia din prima repriză a meciului cu Farul Constanţa a fost cea mai slabă de pe teren propriu de la reluarea campionatului.

"Sunt îngrijorat de jocul nostru. La pauză le-am spus să nu mă ia vreunul la mişto că îi trimit pe toţi în ţara lor, să nu-şi bată joc de investiţiile care au fost făcute aici. Toţi au prime la fel, au masă, casă şi când se apelează la ei trebuie să joace. Eu vreau să ajungem să jucăm măcar ca în turul campionatului din punct de vedere al ritmului, al tempoului pe care îl impunem. Mai e mult de muncă la echipă", a punctat Andone.

Rugat să comenteze arbitrajul, Ioan Andone a spus: "Primul gol nu ar fi avut cum să fie marcat dacă arbitrul fluiera la accidentarea lui Minteuan. Maxim trebuia să ia al doilea galben pentru henţ în repriza secundă. Au fost greşeli de arbitraj şi de o parte şi de cealaltă".

Antrenorul echipei clujene a adăugat că ar dori ca derbiul Rapid - Steaua, de joi, să se încheie cu o remiză: "Sunt prieten şi cu Lăcătuş, şi cu Mircea Rednic şi un egal ar fi foarte bun, să nu se supere niciunul".

Iuliu Mureşan crede că Farul a fost motivată financiar de adversare

Preşedintele clubului CFR Cluj, Iuliu Mureşan, a declarat că i-a auzit personal pe jucătorii de la Farul că la meciul de miercuri ar fi primit "cea mai mare primă din istorie" dacă ar fi reuşit să învingă liderul Ligii I, în etapa a XXIV-a.

Oficialul clujean a apreciat că CFR a început foarte slab meciul cu Farul, în care oaspeţii au deschis scorul în minutul 7 şi au intrat la pauză în avantaj. "A fost un meci de infarct, în care am avut mari emoţii. Prima repriză am început-o foarte slab, dar pe final am avut un forcing bun şi puteam să înscriem după ce ne-am creat vreo trei ocazii. În a doua repriză a fost CFR-ul pe care îl ştim cu toţii. Jucătorii de la Farul s-au tăiat în a doua repriză şi mă bucur că noi am avut tăria să revenim pe tabelă", a subliniat Mureşan.

Oaspeţii acuză arbitrajul

Antrenorul Ion Marin a declarat că dacă nu ar fi existat greşeli de arbitraj Farul Constanţa ar fi obţinut cel puţin un punct în meciul cu CFR Cluj şi a acuzat o poziţie de ofsaid la golul egalizator al ardelenilor.

"Farul a venit aici la Cluj să joace fotbal şi a demonstrat că poate juca un fotbal foarte bun. La pauză am vrut să ţinem adversarul cât mai departe de poarta noastră, dar am primit acel gol din ofsaid şi am fost puţin debusolaţi. Am mai luat încă un gol, pe final ne-am revenit, am avut vreo două ocazii, dar jucătorii au fost lipsiţi de concentrare în faţa porţii. Remarc brigada de arbitri, care şi-a intrat într-un rol nefiresc. Am informaţii că a fost ofsaid clar la golul lui Dorsin (n.r. - care a înscris pentru 1-1). Acele butoane despre care se vorbeşte în presă sunt mânuite de peste tot", a spus Ion Marin.

Pandurii, din victorie în victorie

Echipa Pandurii Târgu Jiu a obţinut, miercuri seară, a doua victorie consecutivă în Liga I, după ce a învins, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia Ceahlăul Piatra Neamţ.

Ceahlăul a evoluat cu un jucător mai puţin, după ce Dejan Rusmir a fost eliminat în minutul 54, când a primit două cartonaşe galbene consecutiv, după ce l-a aplaudat ironic pe arbitrul Augustus Constantin.

Pandurii a deschis scorul în minutul 57 prin Alexandru Păcurar. La un corner de pe partea dreaptă, mingea a ajuns la Păcurar, care a marcat de la 16 metri lateral dreapta.

Ciprian Vasilache de la Pandurii a fost eliminat în minutul 90+3, pentru cumul de cartonaşe.

Pandurii a obţinut a doua victorie consecutivă în Liga I după cea din etapa trecută, din deplasare, scor 3-1 cu Gloria Buzău.

UTA, cu un pas în liga secundă

Echipa Universitatea Craiova a învins, joi, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia UT Arad, în primul meci ca antrenor la arădeni pentru Gabi Stan.

La o greşeală de marcaj a lui Chiţa, Baird a scăpat singur, a intrat în careu, a trimis în faţa porţii pentru Florin Costea, care a marcat din şase metri, poziţie centrală.

Aseară s-au mai jucat meciurile Unirea Urziceni – Gloria Buzău şi derbiul Rapid - Steaua.

Clasamentul Ligii I este următorul:

1. CFR Cluj 24 17 5 2 41 - 17 56 (+17)
2. Steaua Bucureşti 23 14 5 4 26 - 13 47 (+11)
3. Rapid Bucureşti 23 13 6 4 35 - 18 45 (+12)
4. Poli Ştiinţa Timişoara 24 13 6 5 43 - 31 45 (+12)
5. Dinamo Bucureşti 24 12 7 5 37 - 22 43 (+7)
6. Unirea Urziceni 23 11 8 4 27 - 17 41 (+5)
7. FC Vaslui 24 10 10 4 36 - 21 40 (+4)
8. Gloria Bistriţa 24 9 7 8 27 - 29 34 (-2)
9. Oţelul Galaţi 24 9 3 12 31 - 41 30 (-3)
10. Universitatea Craiova 24 8 4 12 25 -32 28 (-8)
11. Poli Iaşi 24 7 6 11 26 - 31 27 (-9)
12. Dacia Mioveni 24 6 7 11 20 - 29 25 (-11)
13. Farul Constanţa 24 5 8 11 14 - 26 23 (-13)
14. Gloria Buzău 23 6 5 12 23 - 40 23 (-13)
15. Pandurii Târgu Jiu 24 5 6 13 24 - 33 21 (-18)
16. Ceahlăul Piatra Neamţ 24 6 3 15 20 - 31 21 (-15)
17. UT Arad 24 4 7 13 19 - 31 19 (-17)
18. Universitatea Cluj 24 2 11 11 25 - 37 17 (-16).
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CFR Cluj, încă o victorie chinuită.
 Vizualizări articol: 570 |