vineri, 23 dec 2011 - Anul XVI, nr. 303 (4901)
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   3 imagini |   ø fişiere video

Final de an

LPS Suceava şi-a premiat cei mai buni sportive pe 2011

Liceul cu Program Sportiv din Suceava şi-a premiat ieri sportivii cu cele mai bune performanţe în anul 2011 în competiţiile interne şi internaţionale. În acest an, oficialii de la LPS au făcut trei clasamente separate în care au premiat sportivii de la sporturi individuale, unul pentru echipe, dar şi un clasament individual la jocurile sportive. La sporturile individuale atletismul a ocupat podiumul, sportiva Iuliana Chelaru deschizând topul cu cele mai bune performanţe, ea fiind multiplă medaliată la naţionalele de juniori II în probele de 800 şi 1.500 de metri, în sală, dar şi în aer liber, suceveanca participând la Balcaniada din acest an şi la Campionatul Mondial de juniori II. Al doilea clasat a fost Mihai Romaş, atlet ce are mai multe medalii de aur şi argint la naţionalele de juniori II la 400 şi 800 de metri, la naţionalele şcolare, dar şi un loc trei la Balcaniadă. Podiumul a fost închis de Iustin Mandiuc, medaliat la naţionalele de juniori I în probele de 800 şi 1.500 de metri. Secţia de lupte greco-romane a continuat clasamentul pe locul patru cu Ionuţ Acostăchioaie, sportiv ce a avut un an foarte bun în care a devenit vicecampion la individual la naţionalele şcolare şi cele de juniori, câştigând şi două medalii de bronz cu echipa de juniori II şi la Cupa României. Pe locul cinci s-a clasat atleta Andreea Cucoşel, poziţia a şasea fiind împărţită de atletul Luis Lăcătuş şi luptătorul Iulian Şopârlă. Secţia de lupte greco-romane a ocupat şi următoarele două locuri, Bogdan Amărculesei clasându-se pe şapte, în timp ce colegii săi Mihai Şulea şi Andrei Apetre au împărţit locul opt. Locul nouă i-a revenit atletei Simona Caziuc, clasamentul fiind închis de atleta Ioana Pascar şi luptătorii Viorel Strugariu şi Teodor Horătău, toţi trei clasându-se pe locul zece.

Luptele greco-romane au câştigat primul loc în clasamentul pe echipe

Cea mai bună performanţă a Liceului cu Program Sportiv Suceava pe anul 2011 la echipe a fost obţinută de secţia de lupte greco-romane, după ce echipa de juniori II a reuşit câştigarea medaliei de bronz la Campionatul Naţional, fapt ce a clasat-o pe prima poziţie în topul pe echipe. Locul doi i-a revenit echipei de minihandbal, medaliată cu argint la naţionale, în timp ce pe locul trei s-a clasat tot o echipă de handbal, cea masculină de juniori II care a terminat turneul final pe locul şapte. Locul patru a fost împărţit de trei echipe de volei, cele masculine la juniori I şi II, dar şi cea feminină de juniori I, handbalul încheind acest top cu locurile cinci şi şase, prin echipa masculină de juniori IV şi cea feminină de juniori III.

La aceeaşi premiere, oficialii de la LPS Suceava au ţinut să facă un clasament individual la jocurile sportive, top în care primul loc i-a revenit handbalistei Irina Ivan, cea care a câştigat locul şase la europenele de tineret şi este componentă a echipei de seniori din Liga Naţională, „U” Jolidon Cluj. Participant la europenele de tineret, handbalistul Sandu Mihai Marcel a ocupat locul doi, acesta fiind urmat pe locul trei de rugbystul Sabin Creţu, locul şase la Campionatul European sub 18 ani. Topul a continuat cu handbalistul Daniel Matei, rugbystul Lucian Strugariu pe locul cinci, voleibalista Gabriela Milici, handbalistul Gabriel Burlacu pe locul şapte, voleibalistul Florin Viziteu, fotbalistul Radu Elisei, ultimele două locuri, zece şi unsprezece revenindu-le sportivilor Ovidiu Cozorici şi Mihnea Bejan, componenţi au echipei de minihandbal, medaliată cu argint la naţionale.

LPS Suceava a obţinut un număr de 38 de medalii

Directorul Liceului cu Program Sportiv Suceava, Dumitru Bernicu speră ca anul 2012 să fie unul mult mai bun, dar totul va depinde în principal de finanţările pe care le va avea la dispoziţie, fără de care nu s-ar putea asigura sportivilor un program de pregătire adecvat pentru performanţă.

„Anul competiţional 2010-2011 a fost unul de excepţie pentru liceul nostru. Am ajuns la un moment de bilanţ în care prin eforturi deosebite am reuşit să premiem aceşti sportivi minunaţi ce au reuşit de-a lungul acestui sezon competiţional să adune nu mai puţin de 38 de medalii, dar şi participări la mondialele de atletism şi europene de handbal, dar şi balcaniada de atletism. Sperăm ca anul ce urmează să fie unul mai fructuos, având în vedere că din urmă vine o generaţie mai bună, dar chiar dacă avem copii talentaţi, totul până la urmă ţine de partea financiară. Este foarte important să le asigurăm partea de pregătire, cea centralizată de vară şi iarnă, dar şi recuperare, deoarece avem destui accidentaţi”, a declarat Dumitru Berniucu. Directorul de la LPS Suceava a mai adăugat că speră ca instituţia pe care o coordonează să obţină banii necesari îndeplinirii condiţiilor de performanţă, astfel încât să se depăşească numărul de 38 de medalii câştigate în acest an.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului LPS Suceava şi-a premiat cei mai buni sportive pe 2011.
 Vizualizări articol: 1802 |