Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9763 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6625 lei

Rugby, under 17

CSŞ Gura Humorului a început turneul final cu o victorie

Echipa de rugby juniori under 17 a Clubului Sportiv Şcolar Gura Humorului se află în această săptămână la Bucureşti, acolo unde luptă pentru o medalie naţională la turneul final al acestei competiţii. Tinerii jucători humoreni, pregătiţi de antrenorul Florin Nistor au început cu dreptul acest turneu final, impunându-se în primul meci din grupă în faţa uneia din pretendentele la un loc pe podium, Arieşul Turda, scor final 32 – 14. Deşi au avut ceva emoţii înaintea meciului şi asta deoarece întâlneau o echipă destul de bună, ce i-a învins în turneul final de acum doi ani, humorenii au intrat foarte mobilizaţi în joc şi după numai şapte minute conduceau deja cu 10 – 0, printr-un eseu reuşit de Drelciuc şi transformat de Plai, ultimul transformând şi o lovitură de pedeapsă. Acelaşi Plai a ratat o lovitură de pedeapsă şi pe fondul unei nesinconizări în apărare, CSŞ Gura Humorului a încasat un eseu transformat pe linia de trei sferturi şi scorul a devenit 10 – 7. Totuşi, elevii antrenorului Florin Nistor au revenit în meci şi până la pauză au mai marcat încă un eseu netransformat, prin Cremeninschi, scor 15 – 7. Spre deosebire de începutul primei reprize, în partea a doua, echipa din Gura Humorului a început mai slab şi a încasat un eseu transformat, tot pe o greşeală pe linia de trei sferturi şi astfel Arieşul Turda s-a apropiat la doar un punct, scor 15 – 14. Văzând că nu-i de glumă cu adversarii din Turda, rugbiştii humoreni s-au mobilizat imediat şi după două minute au marcat al treilea eseu al lor, prin căpitanul echipei, component al naţionalei under 18 a României, Vlad Nistor, scor 20 – 14, după o transformare nereuşită. A urmat un joc mult mai bun al elevilor lui Florin Nistor, care au dominat partida până la final, câştigând cu punct bonus, după încă un eseu netransformat reuşit de Scolobiuc şi unul transformat de partea lui Moroşan, scor final 32 – 14.

„Ca în fiecare meci, băieţii noştri au intrat în teren să practice un rugby total din primul minut până în ultimul şi să câştige, indiferent ce adversar au în faţă. Aveam emoţii înainte de acest meci, dar echipa noastră s-a mobilizat exemplar şi nu a ţinut cont de ce adversar au în faţă. În afara unor momente în care au fost puţin neatenţi şi au încasat două eseuri aiurea, jucătorii noştri au avut o atitudine şi o determinare de învingători, fapt ce-mi dă speranţe că vom trece cu bine şi de meciul cel mai important, cu Farul Constanţa”, a declarat la finalul meciului cu Arieşul Turda, antrenorul humorean Florin Nistor.

Humorenii luptă pentru un loc în finala mare cu Farul Constanţa

În celălalt meci din grupa humorenilor, principala contracandidată la un loc în finala ce va stabili campioana, Farul Constanţa a reuşit să câştige, tot cu punct bonus, scor 33 – 12 în faţa celor de la CSŞ Tecuci. Pentru a spera la o medalie de aur sau argint, CSŞ Gura Humorului trebuie să se impună în această seară, de la orele 17.30 în meciul decisiv al grupei cu Farul Constanţa. Vineri, CSŞ Gura Humorului va întâlni în ultimul meci al grupei formaţia CSŞ Tecuci, pe care în mod normal ar trebui s-o învingă. După faza grupelor vor urma meciurile ce vor stabili şi clasamentul final al acestui sezon, locurile I din cele două grupe urmând să se întâlnească pentru stabilirea campioanei şi vicecampioanei, în timp ce echipele clasate pe locul doi se vor bate pentru medalia de bronz.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CSŞ Gura Humorului a început turneul final cu o victorie.
 Vizualizări articol: 785 |