Gest

Vârstnicii de la Centrul de Recuperare a Persoanelor cu Handicap din Pojorâta au primit cadouri



Cei de la Școala Gimnazială "Iorgu G. Toma" Vama le-au adus cadouri
Cei de la Școala Gimnazială "Iorgu G. Toma" Vama le-au adus cadouri

Elevii, părinții și cadrele didactice de la Școala Gimnazială „Iorgu G. Toma” Vama au adus bucurie pe chipurile vârstnicilor instituționalizați din Centrul de Recuperare a Persoanelor cu Handicap din comuna Pojorâta, prin intermediul campaniei „Săptămâna legumelor și a fructelor donate”, din cadrul Strategiei Naționale de Acțiune Comunitară (SNAC). Această activitate a avut ca scop dezvoltarea spiritului civic de întrajutorare, de solidaritate față de persoanele aflate în dificultate. Sub îndrumarea cadrelor didactice din învățământul primar și a prof. Elena Torac, elevii și părinții acestora au răspuns prompt apelului umanitar. Dând dovadă de bunătate, amabilitate, solidaritate, au fost adunate cantități însemnate de legume și fructe, ulei de floarea-soarelui, făină de grâu, paste făinoase, orez, zahăr și compot. Toate acestea au fost încununate de interpretarea elevei Maria Iosep și a grupului folcloric „Flori din Bucovina”, coordonat de prof. Bogdan Faraon, care au interpretat cântece patriotice cu prilejul zilei de 1 Decembrie și un colaj de colinde cu prilejul sărbătorii Nașterii Domnului. Impresionant a fost și „muntele de mandarine și portocale”, care a fost distribuit de elevi, în final, cu multă dăruire și iubire. „Ne-am despărțit cu nostalgia că nu am poposit suficient în mijlocul lor, dar și cu dorința de a reveni, pentru ca acea licărire de speranță și bucurie să devină flacără vie în sufletul lor”, a punctat coordonatoarea activității, prof. înv. primar Eufrozina Morohoschi. Directoarea Școlii Gimnaziale „Iorgu G. Toma” Vama, prof. Iulia Niță, coordonatorul de proiect, prof. Eufrozina Morohoschi, membrii echipei de proiect: prof. psiholog Ileana Coca, prof. Elena Mazilu – consilier educativ, prof. Elena Torac – responsabil CEAC, prof. Mihaela Iosep, toți învățătorii care au dirijat echipele de voluntari, le mulțumesc pe această cale părinților, elevilor, pentru promptitudinea, bunătatea, amabilitatea, solidaritatea impresionantă de care au dat dovadă prin donarea acestor produse alimentare, pentru că au adus un strop de bucurie în sufletele greu încercate de boală, de tristețe, de doruri și dezamăgiri, de povara anilor grei.


Cei de la Școala Gimnazială "Iorgu G. Toma" Vama le-au adus cadouri
Cei de la Școala Gimnazială "Iorgu G. Toma" Vama le-au adus cadouri
Cei de la Școala Gimnazială "Iorgu G. Toma" Vama le-au adus cadouri
Cei de la Școala Gimnazială "Iorgu G. Toma" Vama le-au adus cadouri
Cei de la Școala Gimnazială "Iorgu G. Toma" Vama le-au adus cadouri
Cei de la Școala Gimnazială "Iorgu G. Toma" Vama le-au adus cadouri


Recomandări

Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”

Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”
Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”

Concurs Județean „Lumea mea – Lumea copilăriei”, ediția a X-a, la Centrul Școlar de Educație Incluzivă Gura Humorului

Concurs Județean „Lumea mea – Lumea copilăriei”, ediția a X-a, la Centrul Școlar de Educație Incluzivă Gura Humorului
Concurs Județean „Lumea mea – Lumea copilăriei”, ediția a X-a, la Centrul Școlar de Educație Incluzivă Gura Humorului