Un șofer care nu a dat prioritate a intrat într-o mașină de pompieri în misiune



Accidnetul de la Volovăț
Accidnetul de la Volovăț

O autospecială de pompieri a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Suceava care se deplasa cu semnalele acustice și luminoase spre un incendiu anunțat la Burla a fost lovită din lateral de un autoturism condus de un șofer neatent. Accidentul s-a petrecut într-o intersecție din localitatea Volovăț.
Șoferul autoturismului a ieșit de pe un drum secundar, unde avea de respectat indicatorul STOP. Mai mult, evident, trebuia să acorde prioritate mașinii de pompieri aflate în misiune
Impactul a fost destul de puternic pentru autoturism, care a fost proiectat într-un cap de pod. Din fericire, deși autoturismul a fost serios avariat, nimeni nu a fost rănit.
Autospeciala de pompieri a putut pleca mai departe la intervenție.
Ambii conducători auto au fost verificați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.
Fiind vorba de un accident fără victime, șoferul autoturismul va scăpa destul de ușor. El se va alege cu permisul suspendat pentru 60 de zile pentru provocarea unei tamponări în urma neacordării de prioritate.



Recomandări

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate
Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112
O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112