Pasivitate

Tinerii din Pleșești se plâng că nu pot folosi terenul de sport pentru că Primăria a uitat de acest obiectiv



Terenul de sport din Pleșești a ajuns un soi de minijunglă, cu vegetație crescută excesiv și unde animalele pasc în voie
Terenul de sport din Pleșești a ajuns un soi de minijunglă, cu vegetație crescută excesiv și unde animalele pasc în voie

Un tânăr din satul Pleșești, comuna Vulturești, a sunat la redacția cotidianului „Monitorul de Suceava” pentru a semnala o problemă cu care se confruntă comunitatea, fără ca reprezentanții primăriei să ia vreo măsură pentru a o remedia.
Este vorba de terenul de sport din acest sat, care a ajuns un soi de minijunglă, cu vegetație crescută excesiv și unde animalele pasc în voie.
„Duminică, am fi dorit să jucăm un meci de fotbal cu cei de la Valea Glodului, dar pentru că terenul este impracticabil nu știm dacă vom reuși. Vă rugăm trageți un semnal de alarmă și poate cineva se va sesiza și va rezolva această problemă”, a fost mesajul transmis de un adolescent din Pleșești.
În cursul zilei de ieri am încercat în mai multe rânduri să luăm legătura cu Florin Artenie, viceprimarul cu atribuții de primar din Vulturești, sau cu o altă persoană din structura de conducere a acestei unități administrative, dar acest lucru a fost imposibil.
Oricum, ceea ce se petrece la Vulturești pare desprins dintr-un film al incompetenței, iar problemele cetățenilor sunt doar o anexă pentru cei care conduc primăria din această comună.
Recent, am semnalat construcția unui pod peste Șomuzul Mic din dale pentru acoperiș, pod care a rezistat până când primul tractor a încercat să-l traverseze și, firește, l-a distrus. Tot în această comună, într-unul din sate gunoiul nu a mai fost ridicat de două luni. În ciuda acestor evidențe, cei care conduc Primăria Vulturești nu consideră că ar exista vreo problemă și spun că totul se va rezolva. Nimeni nu a spus și când se va întâmpla acest lucru.


Terenul de sport din Pleșești a ajuns un soi de minijunglă, cu vegetație crescută excesiv și unde animalele pasc în voie
Terenul de sport din Pleșești a ajuns un soi de minijunglă, cu vegetație crescută excesiv și unde animalele pasc în voie
Terenul de sport din Pleșești a ajuns un soi de minijunglă, cu vegetație crescută excesiv și unde animalele pasc în voie
Terenul de sport din Pleșești a ajuns un soi de minijunglă, cu vegetație crescută excesiv și unde animalele pasc în voie
Terenul de sport din Pleșești a ajuns un soi de minijunglă, cu vegetație crescută excesiv și unde animalele pasc în voie
Terenul de sport din Pleșești a ajuns un soi de minijunglă, cu vegetație crescută excesiv și unde animalele pasc în voie


Recomandări

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă
Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

O femeie s-a urcat la volan fără permis, cu fiul în mașină, pentru o manevră de întoarcere și s-a răsturnat cu mașina într-un pârâu

O femeie s-a urcat la volan fără permis, cu fiul în mașină, pentru o manevră de întoarcere și s-a răsturnat cu mașina într-un pârâu
O femeie s-a urcat la volan fără permis, cu fiul în mașină, pentru o manevră de întoarcere și s-a răsturnat cu mașina într-un pârâu

O tânără de 18 ani a fost operată de urgență și este în comă, după accidentul violent de miercuri noapte

O tânără de 18 ani a fost operată de urgență și este în comă, după accidentul violent de miercuri noapte
O tânără de 18 ani a fost operată de urgență și este în comă, după accidentul violent de miercuri noapte