Pericol public

Tânăr încătușat după un apel de urgență – conducea haotic o mașină pe E 85



Tânărul a ajuns în arestul poliției județene, fiind reținut 24 de ore
Tânărul a ajuns în arestul poliției județene, fiind reținut 24 de ore

Un tânăr în vârstă de 23 de ani, din Udești, a ajuns în arestul poliției județene după ce a fost prins de polițiști la volanul unei mașini deși nu are permis de conducere. Acesta a atras atenția în trafic pentru că se deplasa haotic. Era în vizibilă stare de ebrietate, dar a refuzat să-i fie verificată alcoolemia.
În seara zilei de sâmbătă, în jur de 18.30, un șofer a sunat la 112 și a sesizat că pe E 85, direcția Cumpărătura-Suceava, se deplasează o mașină condusă sinuos și extrem de periculos. Polițiștii au ținut legătura cu apelantul, șoferul suspect virând spre Bosanci și apoi îndreptându-se, pe drumul județean, spre Ipotești. Între Ipotești și Suceava, un echipaj de poliție a oprit mașina suspectă. În interior erau mai mulți tineri, din care cei doi din față s-au manifestat recalcitrant la adresa polițiștilor. Cum șoferul nu a vrut să coboare, polițiștii au intervenit în forță și l-au scos pe acesta din mașină. Și el și pasagerul au fost încătușați. În mașină mai era un tânăr, un minor, toți trei fiind din Udești.
Tânărul de la volan a fost identificat în persoana lui Cătălin Boicu, în vârstă de 23 de ani, din Udești, care nu are permis de conducere.
Tânărul a refuzat să sufle în etilotest și a fost dus la Unitatea de Primiri Urgențe Suceava, unde, în prezența medicului de gardă, a refuzat să-i fie recoltate probe biologice de sânge în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei.
În aceste condiții, pe numele său a fost deschis dosar penal pentru infracțiunile de conducere fără permis și refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice. Ultima infracțiune este pedepsită de Codul Penal mai aspru decât consumul de alcool în sine.
În noaptea de sâmbătă spre duminică, după completarea probatoriului, tânărul de 23 de ani a ajuns în arestul poliției județene, reținut 24 de ore.



Recomandări

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112
O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro
Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control
Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control