Vești bune

Starea celor doi suceveni cu coronavirus, care au fost la Terapie Intensivă, s-a îmbunătățit



Cei doi suceveni infectați cu coronavirus care au avut o formă mai gravă de boală și au fost internați la secția Terapie Intensivă a Clinicii de Boli Infecțioase Iași sunt in stare mai bună. Managerul clinicii, prof. univ. dr. Carmen Dorobăț, a declarat pentru presa din Iași, că atât pacientul în vârstă de 71 de ani, primul caz confirmat din județul Suceava, cât și cel în vârstă de 37 de ani sunt în stare bună. „La această oră în clinica noastră sunt 33 de internați; veste bună este că din cei trei care erau la Terapie Intensivă, doi se duc pe sector, nu mai pun probleme. Și al treilea pacient are o evoluție bună. Cei doi cu evoluție favorabilă sunt primii doi care au fost internați, adică pacientul de 71 de ani de la Suceava și pacientul mai tânăr, în vârstă de 37 de ani, venit tot de la Suceava”, a afirmat dr. Carmen Dorobăț. Medicul a confirmat că 10 dintre cele 18 persoane confirmate pozitiv în ultimele 24 de ore sunt din județul Suceava. Celelalte 8 sunt din județul Neamț. Întrebată dacă sucevenii nou diagnosticați vor fi transferați la Iași, prof. Dorobăț a declarat că cel mai probabil vor rămâne la Suceava. „Am discutat cu medicii de la Suceava, ei sunt pregătiți cu tratament, au condiții de izolare, au și știința pentru a-i trata, astfel că formele ușoare și medii probabil că vor rămâne la Suceava”, a afirmat medicul. Ea a mai spus că a crescut capacitatea de testare a centrului regional de la Iași, prin colaborarea cu Institul Oncologic și Universitatea de Medicină și Farmacie, care au echipamente și specialiști cu care se pot implica în această activitate.



Recomandări

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control
Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire
Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă
Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

Liderul oamenilor de afaceri din PNL Suceava, Dumitru Mihalescul: „Ilie Bolojan este singurul care are curajul de a face acele reforme care s-au amânat de zeci de ani spre binele României”

„Dacă nu vă implicați, alții vor lua decizii pentru voi!”, le-a transmis Gheorghe Șoldan tinerilor suceveni

„Dacă nu vă implicați, alții vor lua decizii pentru voi!”, le-a transmis Gheorghe Șoldan tinerilor suceveni
„Dacă nu vă implicați, alții vor lua decizii pentru voi!”, le-a transmis Gheorghe Șoldan tinerilor suceveni