Spitalul din Arad afectat de inundați: Pacienții așteaptă și două ore la primire urgențe



Timpii de așteptare la Unitatea de Primiri Urgențe (UPU) a Spitalului Județean Arad ajung chiar și la două ore ca urmare a inundării, duminică seara, a clădirii noi a secției Primiri Urgențe, transmite corespondentul MEDIAFAX.Pentru că toată secția Unității de Primiri Urgențe a fost comasată în spațiile de dinaintea extinderii, timpii de așteptare au crescut mult.”În Unitatea de Primiri Urgențe s-a evacuat partea de urgențe adulți și camera de resuscitare, activitatea de primiri urgențe continuă cu primirea promptă mai ales a urgențelor majore, accidente rutiere, din păcate însă timpul de așteptare a crescut fiind într-un spațiu mai restrâns, fiind undeva între 60 și 120 de minute, la urgențe majore și accidente rutiere, în continuare asigurăm modul normal de răspuns la astfel de evenimente”, a declarat, pentru MEDIAFAX, directorul medical al Spitalului Clinic Județean de Urgențe Arad, medicul Ciprian George Pribac.



Recomandări

Tradiția vindecării și numele Sfântului Ioan cel Nou, unite de regretatul doctor Cristian Irimie pe frontispiciul spitalului sucevean

Tradiția vindecării și numele Sfântului Ioan cel Nou, unite de regretatul doctor Cristian Irimie pe frontispiciul spitalului sucevean
Tradiția vindecării și numele Sfântului Ioan cel Nou, unite de regretatul doctor Cristian Irimie pe frontispiciul spitalului sucevean

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu
Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu

Crescătorul de animale exotice Dorin Șoimaru, din nou la spital, de această dată după un accident rutier. Era băut la volan

Crescătorul de animale exotice Dorin Șoimaru, din nou la spital,  de această dată după un accident rutier. Era băut la volan
Crescătorul de animale exotice Dorin Șoimaru, din nou la spital, de această dată după un accident rutier. Era băut la volan