Simulacru de examen, simulacru de elevi



Simularea examenelor ca antrenament, ca pregătire psihologică este bine-venită, acțiunea în sine însă, așa cum se întâmplă, se poate traduce foarte bine prin „ne facem că facem”. Ceea ce sună și este foarte românește. Elevii noștri nu sunt învățați cum să facă față unor competiții, ci doar că scopul este câștigarea ei. Asta li se spune de mici, asta văd ei că apreciază adulții, fie părinți, fie profesori, iar cum imitația este cea mai facilă metodă de a învăța, nu e de mirare că luptăm cu morile de vânt ca să zărim vreo schimbare în sistemul nostru educațional. Săptămâna trecută, elevii de a VIII-a, a XI-a și a XII-a au simulat Evaluarea Națională și Bacalaureatul. A fost greu, dar în standardul programei școlare. Specialiștii spun că nu se așteaptă la rezultate foarte bune pentru că știu că elevii tratează aceste teste cu lipsă de interes, dat fiind faptul că nu există miză. Păi miza asta cine le-o oferă? Ploaia, vântul de primăvară sau educatorii? Tot specialiștii analizează și concluzionează că lucrările sunt corectate de profesorii de la clasă, ceea ce implică un grad de subiectivism. Bănuiesc că e același subiectivism cu care dascălii lucrează tot timpul anului. Nu văd, deci, problema. Mai constată specialiștii că elevii se grăbesc, vor să scrie multe pagini, dar nu răspund cerințelor. Să fim serioși, asta nu se întâmplă doar la simulare, exact ca și situația de asemenea sesizată, în care elevii nu verifică și nu cer baremul. Păi pe parcursul anilor de studiu nu-i încurajează nimeni să facă asta, de ce ar face-o la simulare? La noi corectura stă în pixul profesorului, el notează, el face clasamente. Elevul român nu este încurajat să se autoevalueze, cum nu este încurajat să se întreacă pe sine. Decât rarisim. Ca urmare, putem spune, din nou, că nu elevii au probleme cu simularea și că porcul nu-ngrașă în ajun.



Recomandări

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”
Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”

Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”
Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”

Francesca Niculcea, șefa de promoție a Facultății de Educație Fizică, USV: „Poți mai mult decât crezi”

Francesca Niculcea, șefa de promoție a Facultății de Educație Fizică, USV: „Poți mai mult decât crezi”
Francesca Niculcea, șefa de promoție a Facultății de Educație Fizică, USV: „Poți mai mult decât crezi”

Fălticeniul și-a cinstit valorile: preotul Ioan Argatu și neurochirurgul Iustinian Ioachim Simion au devenit Cetățeni de Onoare ai municipiului

Fălticeniul și-a cinstit valorile: preotul Ioan Argatu și neurochirurgul Iustinian Ioachim Simion au devenit Cetățeni de Onoare ai municipiului
Fălticeniul și-a cinstit valorile: preotul Ioan Argatu și neurochirurgul Iustinian Ioachim Simion au devenit Cetățeni de Onoare ai municipiului

Petru Gherasim, șeful de promoție al Facultății de Litere și Științe ale Comunicării 2026 de la USV: „Nu am mers niciodată cu jumătăți de măsură”

Petru Gherasim, șeful de promoție al Facultății de Litere și Științe ale Comunicării 2026 de la USV: „Nu am mers niciodată cu jumătăți de măsură”
Petru Gherasim, șeful de promoție al Facultății de Litere și Științe ale Comunicării 2026 de la USV: „Nu am mers niciodată cu jumătăți de măsură”