Accident de muncă

Și-a fracturat piciorul după ce a căzut de la o înălțime de câțiva metri



Un bărbat în vârstă de 52 de ani, angajat al unei societăți comerciale din Suceava, a ajuns la spital după ce a căzut de la înălțime. Accidentul s-a produs vineri dimineață, în timp ce bărbatul efectua o serie de operațiuni de decofrare la un imobil aparținând CAR Învățământ Fălticeni din orașul Gura Humorului.
Cel accidentat a povestit că s-a folosit de o rangă pentru a desprinde un cofraj, moment în care s-a dezechilibrat și a căzut pe un morman de pietre, ocazie cu care s-a lovit la picior.
Strigătele sale de ajutor au fost auzite de colegii de muncă, iar aceștia au venit cât mai repede și au sunat la ambulanță. Inițial, bărbatul a fost transportat la Spitalul orășenesc Gura Humorului, iar de aici a fost transferat la Unitatea Primire Urgențe a Spitalului Județean „Sf. Ioan cel Nou” Suceava, unde a fost diagnosticat cu fractură gambă dreaptă ambele oase.
Având în vedere că accidentul s-a produs în timpul serviciului, polițiștii au înștiințat și Inspectoratul Teritorial de Muncă Suceava, care va efectua o anchetă pentru a stabili dacă s-au respectat condițiile de protecția muncii.



Recomandări

Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan

Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan
Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan

Patru copii la spital, după accidente rutiere. Situație îngrijorătoare cu minorii pe biciclete și trotinete electrice

Patru copii la spital, după accidente rutiere. Situație îngrijorătoare cu minorii pe biciclete și trotinete electrice
Patru copii la spital, după accidente rutiere. Situație îngrijorătoare cu minorii pe biciclete și trotinete electrice