Copii

Șapte tenismeni fălticeneni au obținut rezultate bune la turneele de la Piatra Neamț și Iași



Micii tenismeni fălticeneni care se pregătesc în cadrul secției de tenis a clubului sportiv „Nada Florilor” s-au impus în perioada 4 – 5 iulie în turneele de la Piatra Neamț și Iași. La turneul dotat cu Cupa Kym Star de la Piatra Neamț, rezervat grupelor de vârstă 10, 12, 14 și 16 ani, o competiție de categoria 1, desfășurată pe parcursul a două zile, pe 4 și 5 iulie, fălticenii au obținut o medalie de bronz. La nivelul de vârstă până în 10 ani, mezina competiției (8 ani), Shara Gușă, s-a clasat pe locul al treilea.
Aflată la prima participare într-un turneu pentru copiii cu vârsta de până la 12 ani, Andreea Anton (11 ani neîmpliniți) a reușit un meci frumos în fața unei tenismene din Piatra Neamț, cu un an mai mare și cu experiență în competiții.
La Iași, în cadrul competiției SUPER10, turneu Platinum din calendarul Tenis10 coordonat de MPG și arbitrat integral de președintele acestei competiții naționale, Eugen Gănescu, au participat 5 copii.
La nivelul roșu (vârsta sub 8 ani), Darius Avrămia și Ștefan Fîntînariu au jucat cu copii din Galați, Iași și Vaslui, reușind să-și adjudece medaliile de bronz, într-o competiție în care nu se joacă finala mică (departajare pentru locurile 3-4).
În competiția destinată copiilor cu vârsta de până la 9 ani (nivel portocaliu), fălticenenii au avut adversari puternici, dar au făcut meciuri foarte bune, David Onisei reușind să obțină o medalie de argint, iar Ilinca Anton și David Buhă obținând locurile 5 în sferturile de finală.
Tot în sferturile de finală s-au oprit Ilinca Anton și David Buhă în turneul de la Mamaia organizat în urmă cu o săptămână, un turneu cu un nivel foarte ridicat, în care fălticenenii au jucat cu copii de la puternicile școli de tenis din Constanța și București.
“Cele trei competiții la care au participat copiii noștri au avut un nivel foarte ridicat, fiind poate cele mai grele turnee de până acum. Sunt extrem de mulțumit de cum au tratat fiecare meci în parte, deși în unele momente canicula și-a spus cuvântul. Mobilizarea lor exemplară, rezultatele obținute, dar și aportul adus de Primăria Fălticeni și de sponsorul principal, Grigore Florea (SC Raitar SRL), ne îndreptățesc să sperăm în viitorul apropiat la noi succese în competițiile ce vor urma”, ne-a declarat instructorul Marcel Dascălu.



Recomandări

72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna

72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna
72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna

Două proiecte premiate, două medalii și o calificare la Londra pentru elevi ai Colegiului „Petru Rareș”

Două proiecte premiate, două medalii și o calificare la Londra pentru elevi ai Colegiului „Petru Rareș”
Două proiecte premiate, două medalii și o calificare la Londra pentru elevi ai Colegiului „Petru Rareș”

Aproape 50 de tineri tenismeni s-au întrecut la turneul Tenis 10 MPG, organizat de ACS „Nada Florilor” Fălticeni

Aproape 50 de tineri tenismeni s-au întrecut la turneul Tenis 10 MPG, organizat de ACS „Nada Florilor” Fălticeni
Aproape 50 de tineri tenismeni s-au întrecut la turneul Tenis 10 MPG, organizat de ACS „Nada Florilor” Fălticeni

„Comorile Călimanilor” – 187 de elevi au transformat lemnul în artă sub atenta supraveghere a ASFOR și a partenerilor

La concursul de pictură „Comorile Călimanilor” 187 de elevi au transformat lemnul în artă
La concursul de pictură „Comorile Călimanilor” 187 de elevi au transformat lemnul în artă

Ștefanistul David Palaghianu, aproape de calificarea în lotul României pentru Olimpiada Internațională de Astronomie și Astrofizică

Ștefanistul David Palaghianu, aproape de un loc în lotul României la Olimpiada Internațională de Astronomie și Astrofizică
Ștefanistul David Palaghianu, aproape de un loc în lotul României la Olimpiada Internațională de Astronomie și Astrofizică