Tupeu

S-a urcat la volan fără a avea permis, după ce a ieșit din postul de poliție



Tupeul unui bărbat de 23 de ani de a pleca cu autoturismul din fața postului de poliție, deși nu avea permis de conducere, a fost sancționat cu un dosar penal de cei cărora le-a pus vigilența la încercare.
Incidentul s-a petrecut marți la prânz, în fața Postului de Poliție Șerbăuți, unde un localnic de 23 de ani venise să ceară lămuriri legate de implicarea sa într-un eveniment rutier. La ieșirea din post, polițiștii au constatat că bărbatul s-a urcat la volanul autoturismului cu care a demarat pe ulițele satului. Polițiștii au reușit să-l oprească și să-i ceară documentele, în încercarea de a clarifica statutul de șofer al acestuia.
În urma verificărilor făcute în baza de date a poliției, ei s-au edificat asupra faptului că bărbatul nu deține permis de conducere pentru nici o categorie auto. Ba mai mult, plăcuțele cu numărul de înmatriculare al autoturismului condus de individ era atribuit unui alt autoturism, seria de pe caroserie neaparținând nici unui vehicul înmatriculat.
Pe numele bărbatului s-a deschis astfel un dosar penal pentru săvârșirea a cel puțin trei infracțiuni, fiind vorba de „conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul fără a poseda permis de conducere”, „punerea în circulație sau conducerea pe drumurile publice a unui vehicul neînmatriculat” și „punerea în circulație sau conducerea pe drumurile publice a unui vehicul cu număr fals de înmatriculare”.



Recomandări

Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan

Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan
Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate
Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate