Administrație

Romii au un reprezentant în Consiliul Județean Suceava



Comunitatea romilor din județul Suceava are, începând de ieri, un reprezentant în Consiliul Județean. Aceasta după ce liderul romilor suceveni, Virgil Pohoață, a ocupat unul din locurile rămase vacante în deliberativul județean, după plecarea a doi consilieri care au candidat pe listele PSD. Astfel, în cursul zilei de ieri au fost validate mandatele a cinci noi consilieri județeni, trei din partea PNL și doi membri ai PSD. Locurile au fost eliberate după demisiile a cinci consilieri, care au părăsit formațiunile politice pe listele cărora au fost aleși, pierzându-și astfel dreptul de a mai ocupa locurile în careul deliberativului județean. Consilierii demisionari au fost Sorina Barbu, Dan Gabriel Gospodaru, Marius Vătavu, Vasile Ilie, Mircea Rusu, care la sfârșitul anului trecut și-au prezentat demisiile, după ce s-au înscris în nou înființatul PLD. În aceste condiții, în ședința Consiliului Județean de ieri, au fost validate mandatele consilierilor liberali Ioan Chideșa, Ioan Gorcea și Gavril Gușă, precum și a social democraților Ioan Hanușteac și Virgil Pohoață.



Recomandări

Investiții de peste 12,7 milioane de lei aprobate astăzi de Consiliul Județean Suceava pentru modernizarea drumurilor din Fântânele și strada Lipoveni

Investiții de peste 12,7 milioane de lei aprobate astăzi de Consiliul Județean Suceava pentru modernizarea drumurilor din Fântânele și strada Lipoveni
Investiții de peste 12,7 milioane de lei aprobate astăzi de Consiliul Județean Suceava pentru modernizarea drumurilor din Fântânele și strada Lipoveni