Cerere

Românii au încă nevoie de pașaport pentru a călători în Suedia



Românii au încă nevoie de pașaport pentru a călători în Suedia
Românii au încă nevoie de pașaport pentru a călători în Suedia

Cetățenii români care doresc să călătorească în Suedia trebuie să prezinte pașapoarte valabile, până la elaborarea unui act legislativ în această țară, prin care să fie acceptată cartea de identitate românească ca document de călătorie, informează Ambasada Suediei la București.
„La cererea Suediei, Comisia Europeană a informat că în principiu nu există nici un motiv pentru ca Suedia să nu accepte cartea de identitate românească ca document de călătorie. În consecință, Suedia a inițiat procesul de elaborare a unei decizii în acest sens, dar actul normativ nu există încă din punct de vedere formal. Până la o hotărâre ulterioară, cetățenii români care doresc să călătorească în Suedia trebuie să prezinte pașapoarte valabile ca documente de călătorie”, se arată într-un comunicat al Ambasadei Suediei remis, ieri, agenției MEDIAFAX.
Fostul ministru al Administrației și Internelor Vasile Blaga a declarat, săptămâna trecută, că, din 6 aprilie, cetățenii români pot călători și în Suedia doar pe baza buletinului .
Blaga a precizat că singurele formalități rămase de efectuat constau în transmiterea de către Ministerul de Justiție al Suediei către Poliția de frontieră a aceleiași țări a informației potrivit căreia românilor le este permis accesul pe teritoriul suedez numai pe baza cărții de identitate.
Suedia era singurul stat membru al UE care nu permite accesul românilor pe teritoriul său pe baza cărții de identitate, invocând faptul că pe documentul eliberată în România nu este menționată în mod expres cetățenia titularului.



Recomandări

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”
Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Fălticeniul și-a cinstit valorile: preotul Ioan Argatu și neurochirurgul Iustinian Ioachim Simion au devenit Cetățeni de Onoare ai municipiului

Fălticeniul și-a cinstit valorile: preotul Ioan Argatu și neurochirurgul Iustinian Ioachim Simion au devenit Cetățeni de Onoare ai municipiului
Fălticeniul și-a cinstit valorile: preotul Ioan Argatu și neurochirurgul Iustinian Ioachim Simion au devenit Cetățeni de Onoare ai municipiului

Primarul din Vatra Moldoviței, Virgil Saghin, pus în libertate de Înalta Curte a României în dosarul în care era condamnat definitiv