Razie cu 35 de polițiști, la prima oră a dimineții, la Căminul Social de la Grupul Școlar



Razia s-a desfășurat de la ora 6.30
Razia s-a desfășurat de la ora 6.30

O razie cu 35 de polițiștii s-a desfășurat vineri dimineață la Căminul Social nr. 2 din zona Grupului Școlar, în municipiul Suceava. Polițiștii au urmărit legalizarea persoanelor fără cărți de identitate, identificarea persoanelor străine de localitate care nu își justifică prezența și identificarea și depistarea persoanelor care locuiesc fără forme legale în acest cămin, cu posibilitatea ca printre aceștia să se afle și infractori. La acțiune au participat polițiști din cadrul IPJ Suceava, polițiști locali și un funcționar din cadrul Primăriei municipiului Suceava – Biroul Evidența și Administrarea Imobilelor de Locuit.
Comisarul-șef Ionuț Epureanu, purtătorul de cuvânt al poliției județene, a declarat: „În cadrul acțiunii au fost legitimate 48 de persoane și au fost atenționate/avertizate 13 persoane. Au fost verificați agenții de pază din zonă și au fost identificate 6 persoane străine de localitate, fiind legitimate și introduse în bazele de date. De asemenea, au fost controlate 19 obiective și bagaje. Totodată, persoanele identificate în camerele de cămin au fost instruite de către polițiștii de proximitate și din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității cu privire la adoptarea unui comportament preventiv pentru a nu fi victime ale faptelor cu violență”. Din comunicatul poliției reiese că nu au fost descoperite fapte penale și nici persoane date în urmărire, chiar dacă este posibil ca unele verificări să fie încă în curs.



Recomandări

Primăria Suceava refuză revocarea hotărârii de închidere a autogării Ceztrans și merge înainte cu sensurile unice

Primăria Suceava refuză revocarea hotărârii de închidere a autogării Ceztrans și merge înainte cu sensurile unice
Primăria Suceava refuză revocarea hotărârii de închidere a autogării Ceztrans și merge înainte cu sensurile unice

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”
Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”