Profesorii încep protestele. Miercuri și joi pichetează Ministerul Muncii



Sindicalistii incep protestele
Sindicalistii incep protestele

Federația Sindicatelor Libere din Învățământ – FSLI, structură din care face parte și Alianța Sindicatelor din Învățământ Suceava, cu peste 8.500 de membri, va picheta Ministerul Muncii miercuri, între orele 13.00 – 15.00, și joi, între orele 10.00 – 14.00.
Decizia a fost luată după ce federația a trimis memorii cu problemele din sistemul de educație către Ministerul Muncii, Ministerul Finanțelor Publice, Ministerul Educației, precum și către Guvernul României.
Sindicaliștii atrag atenția Guvernului că nemulțumirile angajaților din educație sunt mari și că lipsa dialogului social pentru rezolvarea acestora ar putea duce la proteste de amploare în întreaga țară.
FSLI cere Guvernului modificarea OUG 3/2018, privind unele măsuri fiscal – bugetare, prin care mii de angajați din învățământ aflați în concediu medical pierd sume importante din venit.
O altă cerere se referă la majorarea de 20%, de la 1 martie 2018, care trebuie să se acorde și pentru personalul nedidactic.
FSLI cere modificarea de urgență a Legii cadru nr. 153/2017, privind salarizarea bugetarilor, întrucât a creat discriminări atât în rândul anajaților din sistemul bugetar, dar și în rândul angajaților din învățământ. Reîncadrarea personalului didactic, pe această lege, începând cu data de 1 iulie 2017, a dus la situații absurde prin care personalul didactic necalificat este mai bine plătit decât personalul didactic calificat cu definitivat, grad didactic II sau chiar grad didactic I.
FSLI mai solicită Ministerului Muncii modificarea Legii pensiilor, astfel încât cadrele didactice să se poată pensiona cu trei ani înainte de împlinirea vârstei standard. „Nivelul de suprasolicitare neuropsihică, precum și cazurile medicale grave, care îi împiedică pe colegii noștri să își desfășoare activitatea la catedră, impun crearea unui cadru legal adecvat acestei profesii”, arată FSLI.



Recomandări

Educația de la sat, premiată la Fălticeni. Laureați ai Galei „Excelența în educația din mediul rural” 2026

Educația de la sat, premiată la Fălticeni. Laureați ai Galei „Excelența în educația din mediul rural” 2026
Educația de la sat, premiată la Fălticeni. Laureați ai Galei „Excelența în educația din mediul rural” 2026

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire
Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Petru Gherasim, șeful de promoție al Facultății de Litere și Științe ale Comunicării 2026 de la USV: „Nu am mers niciodată cu jumătăți de măsură”

Petru Gherasim, șeful de promoție al Facultății de Litere și Științe ale Comunicării 2026 de la USV: „Nu am mers niciodată cu jumătăți de măsură”
Petru Gherasim, șeful de promoție al Facultății de Litere și Științe ale Comunicării 2026 de la USV: „Nu am mers niciodată cu jumătăți de măsură”

72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna

72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna
72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna