Dosar penal

Prins băut la volan, de polițiștii veniți în urma sesizării unui transport de lemn supraîncărcat



Prins băut la volan, de polițiștii veniți în urma sesizării unui transport de lemn supraîncărcat
Prins băut la volan, de polițiștii veniți în urma sesizării unui transport de lemn supraîncărcat

O sesizare făcută în legătură cu un autocamion supraîncărcat cu lemn, care se deplasa între Gura Humorului și Cornu Luncii, a adus la identificarea unui șofer care conducea sub influența alcoolului.
Miercuri seara, în jurul orei 18.30, polițiștii Secției Rurale de Poliție Mălini au fost sesizați de către activistul de mediu Daniel Bodnar despre faptul că un transport de lemn supraîncărcat se deplasează din zona orașului Gura Humorului spre satul Brăiești, din comuna Cornu Luncii. Polițiștii au ținut legătura cu apelantul pentru a afla date despre locul în care se află autocamionul, într-un final aflând că mașina despre care se reclamase că este supraîncărcată parcase în incinta unui gater din satul Brăiești, al societății comerciale Eurodivip SRL. Între timp activistul de mediu care așteptase echipajul de poliție în apropierea gaterului a plecat spre o altă sesizare de transport de lemnos, iar polițiștii au rămas în zona gaterului din Brăiești. La un moment dat, în jurul orei 19.00 a apărut un autoturism de culoare închisă, marca Volkswagen, care nu își justifica prezența în acel loc, la vederea echipajului de poliție șoferul demarând în viteză înspre DN 2E, spre Băișești.
Cunoscând faptul că în urma altor sesizări prin 112, efectuate de către activistul Daniel Bodnar, acest autoturism fusese implicat în evenimente rutiere cu alți participanți la trafic ce îl urmăreau, echipajul de poliție s-a deplasat în urma autoturismului Volkswagen, având semnalele luminoase și acustice în funcțiune, conducătorul auto refuzând să se conformeze indicațiilor echipajului de poliție. La un moment dat, după ce autoturismul a virat stânga de pe DN 2E pe strada Profesor Tănase din satul Brăiești, a fost oprit de echipajul de poliție, la volan fiind identificat Constantin Nicolae Negrea, de 35 de ani, din Brăiești, al cărui autoturism avea ITP-ul expirat din cursul lunii iulie a acestui an, iar RCA-ul nu era încheiat.
Întrucât acesta mirosea a alcool, a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultatul fiind de 0,64 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la sediul Spitalului Municipal Fălticeni, unde i-au fost recoltate două mostre biologice de sânge pentru stabilirea alcoolemiei. Pe numele său a fost întocmit un dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de „conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”.



Recomandări

Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan

Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan
Prins la volan băut și fără permis, pe o stradă din Suceava, deși are deja dosar penal pentru alcool la volan

Doi tineri din Suceava, arestați pentru tentativă de omor după ce au intrat cu intenție în mașina unui polițist care păzea un camion cu lemne

Atacul tentativă de omor asupra unui polițist care păzea un camion cu lemne, la Broșteni, anchetat de Parchetul General al României
Atacul tentativă de omor asupra unui polițist care păzea un camion cu lemne, la Broșteni, anchetat de Parchetul General al României

Tânăr condamnat pentru trafic de droguri, dar care era încă în libertate, arestat după ce a condus băut și fără permis

Un individ care a accident un pieton și a fugit de la locul faptei, reținut de polițiști
Un individ care a accident un pieton și a fugit de la locul faptei, reținut de polițiști