Schimbări necesare

Primarul Sucevei, la Forumul Orașelor Verzi: “Orașele viitorului trebuie să fie verzi, ecologice, sănătoase, dezvoltate puternic”



Primarul Sucevei, Ion Lungu, prezent la Forumul Orașelor Verzi
Primarul Sucevei, Ion Lungu, prezent la Forumul Orașelor Verzi

Municipiul Suceava este reprezentat de către primarul Ion Lungu la “Forumul Orașelor Verzi”, eveniment care se desfășoară la Brașov, în perioada 6-12 septembrie, sub înaltul Patronaj al Președinției României.
La eveniment participă reprezentanți ai Președinției, ai Guvernului, ai ambasadelor Franței, Suediei, Elveției, ai autorităților publice locale, primari, reprezentanți ai consiliilor județene și specialiști în domeniu.
Edilul Sucevei participă la Forum și în calitate de reprezentant al Asociației Municipiilor din România.
“Primarii sunt interesați de găsirea de soluții pentru combaterea schimbărilor climatice, pentru gestionarea crizei climatice. Orașele viitorului trebuie să fie orașe verzi, ecologice, sănătoase, dezvoltate puternic. Trebuie să dezvoltăm conceptul Green City, să aducem mai mult verde în orașele noastre. Aceste lucruri se pot realiza prin îmbunătățirea calității aerului, apei și solului.
Ca soluții pot fi luate în considerare următoarele:
– transport ecologic;
– transport alternativ: biciclete, trotinete;
– gestionare spații verzi;
– amenajare piste biciclete;
– iluminat inteligent;
– cartiere multiecologice”, a explicat Ion Lungu, după discuțiile din prima zi.
Șeful administrației locale a precizat că Primăria municipiului Suceava a promovat și promovează în continuare proiecte pentru transformarea în Oraș Verde (Green City), exemple fiind:
– transport ecologic integrat, autobuze și mașini electrice
– transport alternativ – biciclete și trotinete electrice
– iluminat modernizat cu lămpi tip LED la iluminatul public și în școli
– încălzire pe biomasă, din care rezultă energie verde
– colectare deșeuri după un model finlandez, cu platforme îngropate și semiîngropate
– amenajarea de păduri parc cu o suprafață totală de 150 hectare, transferată de la Guvern
– darea în folosință a unui parc pe o suprafață de 15 hectare pe malul râului Suceava, cu spații verzi și piste pentru bicicliști
– reabilitarea de clădiri cu sporirea eficienței energetice, exemplul cel mai elocvent fiind reabilitarea clădirii Primăriei Suceava.
“Proiectele municipalității prezentate în cadrul forumului au fost foarte apreciate de cei prezenți. Sper ca după participarea la acest forum să promovăm și alte proiecte importante pentru conceptul de ORAȘ VERDE!”, a adăugat primarul Ion Lungu, care a susținut o prezentare a proiectelor de tip “green city” inițiate în Suceava și aflate în diferite stadii de derulare.


Primarul Sucevei, la Forumul Orașelor Verzi: “Orașele viitorului trebuie să fie verzi, ecologice, sănătoase, dezvoltate puternic”
Primarul Sucevei, la Forumul Orașelor Verzi: “Orașele viitorului trebuie să fie verzi, ecologice, sănătoase, dezvoltate puternic”
Primarul Sucevei, la Forumul Orașelor Verzi: “Orașele viitorului trebuie să fie verzi, ecologice, sănătoase, dezvoltate puternic”
Primarul Sucevei, la Forumul Orașelor Verzi: “Orașele viitorului trebuie să fie verzi, ecologice, sănătoase, dezvoltate puternic”
Primarul Sucevei, la Forumul Orașelor Verzi: “Orașele viitorului trebuie să fie verzi, ecologice, sănătoase, dezvoltate puternic”
Primarul Sucevei, la Forumul Orașelor Verzi: “Orașele viitorului trebuie să fie verzi, ecologice, sănătoase, dezvoltate puternic”
Primarul Sucevei, la Forumul Orașelor Verzi: “Orașele viitorului trebuie să fie verzi, ecologice, sănătoase, dezvoltate puternic”
Primarul Sucevei, la Forumul Orașelor Verzi: “Orașele viitorului trebuie să fie verzi, ecologice, sănătoase, dezvoltate puternic”
Primarul Sucevei, Ion Lungu, prezent la Forumul Orașelor Verzi
Primarul Sucevei, Ion Lungu, prezent la Forumul Orașelor Verzi


Recomandări

Primarul din Câmpulung Moldovenesc, Mihăiță Negură, a semnat contractul de finanțare pentru modernizarea parcurilor Mihai Eminescu și Ion Creangă

Primarul din Câmpulung Moldovenesc, Mihăiță Negură, a semnat contractul de finanțare pentru modernizarea parcurilor Mihai Eminescu și Ion Creangă
Primarul din Câmpulung Moldovenesc, Mihăiță Negură, a semnat contractul de finanțare pentru modernizarea parcurilor Mihai Eminescu și Ion Creangă

Primarul din Siret, Adrian Popoiu, a semnat un contract de 4,7 milioane de euro pentru modernizarea centrului orașului

Primarul din Siret, Adrian Popoiu, a semnat un contract de 4,7 milioane de euro pentru modernizarea centrului orașului
Primarul din Siret, Adrian Popoiu, a semnat un contract de 4,7 milioane de euro pentru modernizarea centrului orașului

Peste 900 de participanți la TILIA – Summitul Orașelor din România, într-o dezbatere despre viitorul orașelor

Peste 900 de participanți la TILIA – Summitul Orașelor din România, într-o dezbatere despre viitorul orașelor
Peste 900 de participanți la TILIA – Summitul Orașelor din România, într-o dezbatere despre viitorul orașelor

Primarul din Fălticeni, Cătălin Coman, a semnat contractul de 5,9 milioane de lei pentru modernizarea a cinci parcuri și spații verzi

Primarul din Fălticeni, Cătălin Coman, a semnat contractul de 5,9 milioane de lei pentru modernizarea a cinci parcuri și spații verzi
Primarul din Fălticeni, Cătălin Coman, a semnat contractul de 5,9 milioane de lei pentru modernizarea a cinci parcuri și spații verzi