Nereguli

Primăria Frătăuții Noi, amendată pentru că exploata ilegal pietriș și nisip



Primăria Frătăuții Noi, amendată pentru că exploata ilegal pietriș și nisip
Primăria Frătăuții Noi, amendată pentru că exploata ilegal pietriș și nisip

Primăria din Frătăuții Noi a fost amendată de Garda de Mediu Suceava pentru o serie de nereguli constatate. Mai exact, cu ocazia verificărilor efectuate de comisarii de mediu s-a stabilit că Primăria exploata pietriș și nisip din perimetrul râului Suceava fără a avea autorizație de mediu. Pentru această neregulă, Primăria Frătăuții Noi a fost amendată cu 30.000 de lei.
La acțiunea de control au participat și angajați ai Sistemului de Gospodărire a Apelor Suceava, iar totul e plecat de la o sesizare privind disconfortul provocat prin exploatări de agregate minerale de pe râul Suceava. În plus, comisarii Gărzii de Mediu Suceava au dispus suspendarea activității de exploatare a agregatelor minerale de râu de către Primăria Frătăuții Noi.


Primăria Frătăuții Noi, amendată pentru că exploata ilegal pietriș și nisip
Primăria Frătăuții Noi, amendată pentru că exploata ilegal pietriș și nisip
Primăria Frătăuții Noi, amendată pentru că exploata ilegal pietriș și nisip
Primăria Frătăuții Noi, amendată pentru că exploata ilegal pietriș și nisip


Recomandări

Amendă de 60.000 de lei și suspendarea activității pentru un depozit de deșeuri feroase fără autorizație de mediu

Amendă de 60.000 de lei și suspendarea activității pentru un depozit de deșeuri feroase fără autorizație de mediu
Amendă de 60.000 de lei și suspendarea activității pentru un depozit de deșeuri feroase fără autorizație de mediu

Andrei Neșculescu, alias clovnul Bobo, și colegul ”activist de mediu” nu au scăpat de controlul judiciar contestat la două instanțe

Andrei Neșculescu, alias clovnul Bobo, din municipiul Suceava, și Dumitru Dan Buta, din Bilca
Andrei Neșculescu, alias clovnul Bobo, din municipiul Suceava, și Dumitru Dan Buta, din Bilca