Primăria Bistrița, amendată cu 5.000 de lei pentru că nu a autorizat spații pentru vinderea brazilor



Primăria Bistrița a fost amendată cu 5000 de lei de polițiști pentru că a permis comercializarea pomilor de Crăciun în piața orașului, care nu a fost autorizată pentru comercializarea materialelor lemnoase, amenzi fiindu-le aplicate și comercianților, informează corespondentul MEDIAFAX.Conform reprezentanților Jandarmeriei Bistrița, care au realizat împreună cu polițiștii bistrițeni o acțiune comună pentru depistarea comercializării ilegale a brazilor de Crăciun, au fost aplicate amenzi de 20.000 de lei și au fost confiscați peste 260 de brazi.“Acțiunea a avut loc în Piața Decebal și a fost verificată legalitatea expunerii spre vânzare a brazilor. Jandarmii și polițiștii au constatat că brazii au fost expuși în piață fără a exista o autorizație specială în acest sens. Jandarmii au aplicat sancțiuni în valoare de 10.000 de lei, (două amenzi a câte 5.000 de lei), pentru comercializarea brazilor în locuri neautorizate, în conformitate cu prevederile legii 171 din 2010 actualizată, privind stabilirea și sancționarea contravențiilor silvice”, se arată într-un comunicat.



Recomandări

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă
Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

ITM Suceava a aplicat amenzi de 175.500 de lei în luna mai, patru angajatori fiind sancționați pentru muncă nedeclarată

ITM Suceava a aplicat amenzi de 175.500 de lei în luna mai, patru angajatori fiind sancționați pentru muncă nedeclarată
ITM Suceava a aplicat amenzi de 175.500 de lei în luna mai, patru angajatori fiind sancționați pentru muncă nedeclarată

Casă de schimb valutar din Suceava, amendată cu 60.000 de lei și lăsată fără sute de mii de euro, în urma unui control ANAF

Casă de schimb valutar din Suceava amendată cu 60.000 de lei și lăsată fără sute de mii de euro, în urma unui control ANAF
Casă de schimb valutar din Suceava amendată cu 60.000 de lei și lăsată fără sute de mii de euro, în urma unui control ANAF