Primăria Berchișești a inaugurat și sfințit noua grădiniță din comună



În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță

Primăria Berchișești a inaugurat, în a doua zi de Paște, noua grădiniță din comună construită cu fonduri guvernamentale prin PNDL 2. Slujba de sfințire a fost oficiată de episcopul vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, PS Damaschin Dorneanul, alături de un sobor de preoți, la eveniment fiind prezenți primarul din Berchișești, Violeta Țăran, liderul PSD Suceava, senatorul Ioan Stan, subprefectul județului, Cristian Șologon, lidera femeilor-social democrate din județ, Larisa Blanari, și adjunctul Inspectoratului Școlar Județean Suceava, Petru Crăciun. După slujba de sfințire, primarul Violeta Țăran a declarat că este extrem de mândră de această nouă investiție din comună. „În cea de-a doua zi de Paște nu întâmplător am ales să inaugurăm noua grădiniță din Berchișești și aș vrea ca acesta să fie și un moment de mulțumire pentru bunul Dumnezeu, pentru câte investiții ne-a dăruit în ceea ce privește dezvoltarea comunității noastre. Și nu este vorba doar despre această investiție. În două săptămâni vom inaugura și noua școală de la Corlata. Îmi place să spun, așa cum vorbim noi popular, că toate clădirile ce sunt destinate învățământului din comună sunt ridicate de pe iarbă verde. Noi nu avem clădiri reabilitate, nu avem clădiri extinse, toate sunt clădiri noi”, a declarat Violeta Țăran. Ea a arătat că noua grădiniță a fost construită în locația în care a existat o clădire extrem de veche, în care a funcționat un birt, o casă de nașteri, dispensar și grădiniță. „Aș vrea să fac o scurtă prezentare în timp. Pe acest teren pe care acum s-a ridicat această minunată clădire, cu ani în urmă a existat o casă ce aparținea unei familii de evrei, care ulterior s-a transformat într-un birt. Dintr-un birt acea clădire a devenit casă de nașteri, unde eu m-am născut. Cu timpul a devenit dispensar medical și cam de 30 de ani a avut statut de grădiniță. Noi am demolat-o, iar în locul acesteia este această investiție extraordinară cu care eu chiar mă mândresc. Și îmi place să spun că le-o dăruiesc copiilor astăzi pentru ziua de 1 Iunie, când va fi ziua lor, și vreau să amintesc faptul că acum câțiva ani le-am dăruit o școală nouă, dar și o nouă grădiniță. Și peste două săptămâni școala de la Corlata”. Ea a arătat că noua grădiniță dispune de patru săli de clasă, din care trei cu program normal și una cu program prelungit. Grădinița dispune de un cabinet medical, două grupuri sanitare moderne, o cancelarie, o sală de spectacole și mai multe spații administrative.

Primarul din Berchișești, Violeța Țăran, a precizat că toate unitățile școlare din comună funcționează în clădiri noi
Primarul din Berchișești, Violeța Țăran, a precizat că toate unitățile școlare din comună funcționează în clădiri noi
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță

În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță
Primarul din Berchișești, Violeța Țăran, a precizat că toate unitățile școlare din comună funcționează în clădiri noi
Primarul din Berchișești, Violeța Țăran, a precizat că toate unitățile școlare din comună funcționează în clădiri noi
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță
În comuna Berchișești a fost inaugurată o nouă grădiniță


Recomandări

Femeia care și-a învelit într-o pătură nou-născutul și apoi l-a abandonat în mașina de spălat, condamnată la 16 ani de închisoare

Femeia care și-a învelit într-o pătură nou-născutul și apoi l-a abandonat în mașina de spălat, condamnată la 16 ani de închisoare
Femeia care și-a învelit într-o pătură nou-născutul și apoi l-a abandonat în mașina de spălat, condamnată la 16 ani de închisoare

Tradiția vindecării și numele Sfântului Ioan cel Nou, unite de regretatul doctor Cristian Irimie pe frontispiciul spitalului sucevean

Tradiția vindecării și numele Sfântului Ioan cel Nou, unite de regretatul doctor Cristian Irimie pe frontispiciul spitalului sucevean
Tradiția vindecării și numele Sfântului Ioan cel Nou, unite de regretatul doctor Cristian Irimie pe frontispiciul spitalului sucevean

Adelina Paiu a fost aleasă președintă a OFSD Suceava în prezența a aproximativ 600 de femei social-democrate din județ

Adelina Paiu a fost aleasă președintă a OFSD Suceava în prezența a aproximativ 600 de femei social-democrate din județ
Adelina Paiu a fost aleasă președintă a OFSD Suceava în prezența a aproximativ 600 de femei social-democrate din județ

Casa Tatos, bijuterie arhitecturală din Fălticeni, a fost inaugurată și devine noul sediu al Stării Civile și Evidenței Persoanelor

Casa Tatos, bijuterie arhitecturală din Fălticeni, a fost inaugurată și devine noul sediu al Stării Civile și Evidenței Persoanelor
Casa Tatos, bijuterie arhitecturală din Fălticeni, a fost inaugurată și devine noul sediu al Stării Civile și Evidenței Persoanelor