Polițiștii i-au schimbat canabisul cu iarbă uscată, iar judecătorii l-au trimis să mediteze la închisoare



Tânărul are de executat o pedeapsă de 2 ani de închisoare pentru infracțiunea de ”trafic de droguri de risc, fără drept”
Tânărul are de executat o pedeapsă de 2 ani de închisoare pentru infracțiunea de ”trafic de droguri de risc, fără drept”

Suceveanul prins cu o cantitate uriașă de ”canabis” și-a aflat vineri pedeapsa pe care o are de executat. Curtea de Apel Suceava a respins apelul lui Sebastian Iosif Mendela, astfel încât soluția pronunțată de Tribunalul Suceava rămâne în picioare. Tânărul are de executat o pedeapsă de 2 ani de închisoare pentru infracțiunea de ”trafic de droguri de risc, fără drept”. Soluția este definitivă și nu mai poate fi atacată la altă instanță.
Bărbatul din Siret a fost prins de structurile de combatere a crimei organizate din domeniul antidrog la Dărmănești, în timp ce conducea o mașină. În fapt, în momentul în care a fost interceptat de polițiști, Mendela nu mai transporta droguri, ci iarbă uscată de pe câmp. Asta pentru că transportul de droguri fusese interceptat deja de structurile de combatere a crimei organizate din domeniul antidrog după intrarea în România dinspre Spania. În zona Alba Iulia, pungile cu canabis au fost interceptate și s-a făcut substituirea cu iarbă de pe câmp, pentru ca acțiunea să poată fi dusă mai departe. Drogurile nu puteau fi lăsate să ajungă la dealerul de la Siret, având în vedere că exista și riscul ca acesta să scape. Coletul transportat de o firmă de curierat și-a urmat traseul stabilit și a ajuns la Fălticeni, de unde a fost preluat de cel care era deja monitorizat pas cu pas de polițiștii de la Serviciul Antidrog. Deși transporta iarbă de pe câmp, tânărul nu putea fi scăpat de sub supraveghere, având în vedere că urma să mai preia un transport de 10 kilograme de canabis, cum a rezultat din datele structurilor de combatere a crimei organizate. Polițiștii de la Serviciul Antidrog al Brigăzii de Combate a Crimei Organizate (BCCO) monitorizau de mai multă vreme grupul infracțional. ”Canabisul” urma să fie vândut ”angro” pentru a ajunge la dealeri care fac distribuția mai departe. Ancheta a fost coordonată de procurorii de la DIICOT, Serviciul Teritorial Suceava, iar tânărul din Siret a fost arestat preventiv, măsură care este valabilă și în prezent.



Recomandări

15 ani de închisoare pentru un sucevean implicat într-un transport de cocaină și de canabis de 150.000 de euro

15 ani de închisoare pentru un sucevean implicat într-un transport de cocaină și de canabis de 150.000 de euro
15 ani de închisoare pentru un sucevean implicat într-un transport de cocaină și de canabis de 150.000 de euro

Eleva care a preluat traficul de droguri de la iubitul ei, după arestarea acestuia, nu a putut convinge să fie cercetată în libertate

Eleva care a preluat traficul de droguri de la iubitul ei, după arestarea acestuia, nu a putut convinge să fie cercetată în libertate
Eleva care a preluat traficul de droguri de la iubitul ei, după arestarea acestuia, nu a putut convinge să fie cercetată în libertate

Elevi de 16-17 ani, momiți cu droguri și apoi transformați în traficanți. Un dealer care are de executat ani de pușcărie a tras după el în boxa acuzaților trei minori

Elevi de 16-17 ani, momiți cu droguri și apoi transformați în traficanți. Un dealer care are de executat ani de pușcărie a tras după el în boxa acuzaților trei minori
Elevi de 16-17 ani, momiți cu droguri și apoi transformați în traficanți. Un dealer care are de executat ani de pușcărie a tras după el în boxa acuzaților trei minori