Partea plină a paharului



În principiu, aș fi putut scrie despre canotaj, despre Drăgulescu ori despre minunatade Popescu și conferința ei de presă formidabilă, adică perfect umană și corectă, în care i-a dat peste botde câteva ori tupeistului de ministru al Sportului,dar și întregului guvern. Și da, sunt întru totul de acord cu spusele ei: să-și ia ministrul alea 5 milioane și să aducă el o medalie de aur… că a mai adus! Dacă nu țineți minte, Novak a câștigat la Londra, în 2012, prima medalie de aur paralimpic din istoria participărilor României la aceste jocuri. Te așteptai ca un sportiv de mare performanțăsă fie altceva decât un lingău guvernamental în plus! Gata, că termin spațiul rubricii! Așadar, am așteptat să se producă victoria de ieri a României contra Noii Zeelande, pentru caîn acest spațiu să scriu ceea ce s-ar fi cuvenit în asemenea conjunctură: că sunt rău cât nu se cuvine, că au avut și ei un accident cu Coreea, iar noi ne-am repezit la ei cavulturii la hoit, că diferența de fus orar, că limba, că mâncarea, că patul, că avioanele, că virgulă câte și mai câte!!! Zău că visasem un 4-0, un 5-1, ceva care să arate cănoi suntem totuși de pe continentul de care aparține insulaunde s-a inventat fotbalul, pe la 1800 și ceva, și nu de pe o insulă (ei, două… și încă!) pierdută pe lumea ailaltă, adică în celălalt capăt. În loc de asta, i-am văzut pe gelații și pensații și tatuații lu’ Mirel jucând de parcă ei veneau de pe lumea ailaltă! Și 11 zombies dacă punea omul ăla în teren, și tot cred că se mișcau mai cu vlagă decât amorțiții ăia care păreau să nu aibă nici durere, nici întristare, cât despre suspin… las’ că am avut noi, la fiecare minge lovită prostește de prostovanii porecliți fotbaliști! În concluzie, dincolo de supărarea că nu mai prezintă mare interes turneul olimpic de fotbal, să privim partea plină a paharului: am scăpat de migrene și de supliciul de a-i mai vedea pe neisprăviții ăștia!



Recomandări

Producătorul de lactate Niro din Gura Humorului preia o parte dintre micii fermieri afectați de închiderea centrelor de colectare a laptelui Lactalis din zona de munte

Fabrica de produse lactate Niro din Gura Humorului preia o parte dintre micii fermieri afectați de închiderea centrelor de colectare a laptelui Lactalis
Fabrica de produse lactate Niro din Gura Humorului preia o parte dintre micii fermieri afectați de închiderea centrelor de colectare a laptelui Lactalis

O delegație a PSD Suceava din care au făcut parte 29 de primari a efectuat o vizită oficială la Parlamentul European

O delegație a PSD Suceava din care au făcut parte 29 de primari a efectuat o vizită oficială la Parlamentul European
O delegație a PSD Suceava din care au făcut parte 29 de primari a efectuat o vizită oficială la Parlamentul European

Polițiștii au împărțit amenzi după ce un chefliu a sunat la 112 și a reclamat că partenerul de pahar a plecat cu 10 lei

Polițiștii au împărțit amenzi după ce un chefliu a sunat la 112 și a reclamat că partenerul de pahar a plecat cu 10 lei
Polițiștii au împărțit amenzi după ce un chefliu a sunat la 112 și a reclamat că partenerul de pahar a plecat cu 10 lei

Ovidiu Vintilă a primit premiul „Cartea Reprezentanței Suceava” din partea Uniunii Scriitorilor din România, Filiala Iași, pentru volumul „Maki Haku”

Ovidiu Vintilă a primit premiul „Cartea Reprezentanței Suceava” din partea Uniunii Scriitorilor din România, Filiala Iași, pentru volumul „Maki Haku”
Ovidiu Vintilă a primit premiul „Cartea Reprezentanței Suceava” din partea Uniunii Scriitorilor din România, Filiala Iași, pentru volumul „Maki Haku”