Ordinul ministrului Educației: Elevii nu vor mai avea teme pentru acasă în vacanțe



Ordinul ministrului Educației prevede că temele pentru acasă sunt pentru cel mult două ore la toate disciplinele în așa fel încât timpul alocat activităților școlare să fie de 5-8 ore, iar, în vacanța elevilor din învățământul primar și gimnazial, nu se vor da teme pentru acasă, scrie Mediafax.”Timpul necesar realizării temelor pentru acasă pentru un elev este de cel mult 2 ore însumând toate disciplinele, în așa fel încât media zilnică a pregătirii elevului, în clasă și în afara ei, să se încadreze în 5-8 ore zilnic. La clasa pregătitoare nu se vor da teme pentru acasă. (…) În perioada vacanțelor, de regulă, nu se vor da teme pentru acasă elevilor din învățământul primar și gimnazial”, se arată în ordinul semnat de ministrul Educației Naționale, Mircea Dumitru, și prezentat presei miercuri.



Recomandări

Încă o filă în istoria celor peste 12.000 de absolvenți ai Colegiului Militar. Festivitatea de absolvire a Promoției 2022-2026 „Constantin Brâncuși – 150”

Încă o filă în istoria celor peste 12.000 de absolvenți ai Colegiului Militar. Festivitatea de absolvire a Promoției 2022-2026 „Constantin Brâncuși – 150”
Încă o filă în istoria celor peste 12.000 de absolvenți ai Colegiului Militar. Festivitatea de absolvire a Promoției 2022-2026 „Constantin Brâncuși – 150”