O delegație a primarilor din Moldova va veni în vizită în Suceava



Primarul Sucevei, Ion Lungu, cu primarul Chișinăului, Ion Ceban
Primarul Sucevei, Ion Lungu, cu primarul Chișinăului, Ion Ceban

Municipiul Suceava va găzdui o delegație a primarilor din Republica Moldova, condusă de primarul Chișinăului, Ion Ceban, pentru a viziona proiectele municipalității care fac parte din Strategia Suceava „Oraș Verde” (Green City).
Parteneriatul/schimbul de experiență a fost stabilit vineri, la București, în urma discuțiilor purtate la sediul Asociației Municipiilor din România, la o întâlnire cu primarii din Republica Moldova, care fac parte din Congresul Autorităților Locale din Moldova (CALM), condusă de primarul Chișinăului, Ion Ceban.
“În urma discuțiilor avute cu primarul Chișinăului, o delegație a primarilor din Moldova, condusă de dumnealui, va efectua o vizită în Suceava pentru a viziona proiectele municipalității care fac parte din Strategia Suceava «Oraș Verde» (Green City), respectiv: transport public electric, iluminat public, încălzire pe biomasă și, de asemenea, modalitatea de colectare a deșeurilor.
Am convigerea că aceste parteneriate, schimburi de experiență, vor fi utile atât pentru primarii din România, cât mai ales pentru cei din Republica Moldova”, a spus primarul Ion Lungu, care este și prim-vicepreședinte al Asociației Municipiilor din România.
În cadrul întâlnirii au fost stabilite următoarele aspecte:
– să facă schimburi de experiență de bune practici în administrație.
– să organizeze programe de instruire/formare a funcționarilor din Republica Moldova.
– să sprijine primarii din Republica Moldova în realizarea strategiilor de dezvoltare în următoarele domenii: transport, educație, digitalizare.
– sprijinirea în plan extern a Republicii Moldova în relațiile cu Uniunea Europeană prin punerea la dispoziție a logisticii Reprezentanței Asociației Municipiilor din România din Bruxelles.


Reprezentanții Asociației Municipiilor din România, la o întâlnire cu primarii din Republica Moldova
Reprezentanții Asociației Municipiilor din România, la o întâlnire cu primarii din Republica Moldova
Primarul Sucevei, Ion Lungu, cu primarul Chișinăului, Ion Ceban
Primarul Sucevei, Ion Lungu, cu primarul Chișinăului, Ion Ceban


Recomandări

O delegație a PSD Suceava din care au făcut parte 29 de primari a efectuat o vizită oficială la Parlamentul European

O delegație a PSD Suceava din care au făcut parte 29 de primari a efectuat o vizită oficială la Parlamentul European
O delegație a PSD Suceava din care au făcut parte 29 de primari a efectuat o vizită oficială la Parlamentul European

Ioan Pavăl, primarul comunei Dumbrăveni, a primit distincția de cetățean de onoare al orașului Sângerei într-o companie selectă

Ioan Pavăl, primarul comunei Dumbrăveni, a primit distincția de cetățean de onoare al orașului Sângerei într-o companie selectă
Ioan Pavăl, primarul comunei Dumbrăveni, a primit distincția de cetățean de onoare al orașului Sângerei într-o companie selectă

„Vremurile grele creează oameni puternici”, le-a transmis primarul Vasile Rîmbu sucevenilor, la sărbătoarea Unirii Principatelor

„Vremurile grele creează oameni puternici”, le-a transmis primarul Vasile Rîmbu sucevenilor, la sărbătoarea Unirii Principatelor
„Vremurile grele creează oameni puternici”, le-a transmis primarul Vasile Rîmbu sucevenilor, la sărbătoarea Unirii Principatelor

Primarul din Cornu Luncii, Gheorghe Fron: „După ce anul trecut a salvat Broșteniul, președintele CJ Suceava, Gheorghe Șoldan, a salvat acum Sasca Mică”

Primarul din Cornu Luncii, Gheorghe Fron: „După ce anul trecut a salvat Broșteniul, președintele CJ Suceava, Gheorghe Șoldan, a salvat acum Sasca Mică”
Primarul din Cornu Luncii, Gheorghe Fron: „După ce anul trecut a salvat Broșteniul, președintele CJ Suceava, Gheorghe Șoldan, a salvat acum Sasca Mică”