Fără frontiere

Nordul Bucovinei, lovit din plin de pandemia de coronavirus



Pandemia de coronavirus a cuprins, așa cum era de așteptat, și nordul Bucovinei. Regiunea Cernăuți este una dintre cele mai afectate zone din Ucraina. Pe 1 aprilie erau raportate 104 cazuri de îmbolnăviri cu COVID-19, regiunea Cernăuți fiind a doua cea mai lovită din țara vecină după zona Kiev, unde erau raportate 134 de cazuri. Dintre persoanele care s-au infectat cu acest virus cel puțin două au decedat. Trebuie spus că o parte dintre cetățenii ucraineni care trăiesc în nordul Bucovinei s-au întors acasă tranzitând România, cei mai mulți dintre ei după ce au trecut prin Suceava. De altfel, în avioanele care aterizau pe Aeroportul ”Ștefan cel Mare” din Salcea se regăseau constant zeci de persoane de naționalitate ucraineană, astfel încât era doar o chestiune de timp până când urma să se consemneze apariția primelor cazuri de îmbolnăvire cu COVID-19.
În total, Ucraina a raportat 669 de persoane infectate cu noul coronavirus, 17 dintre acestea găsindu-și sfârșitul.



Recomandări

Ministrul Educației și reprezentanți ai mediului economic au dezbătut la Universitatea Suceava dezvoltarea unor zone economice speciale în regiunea de nord-est

Ministrul Educației și reprezentanți ai mediului economic au dezbătut la Universitatea Suceava dezvoltarea unor zone economice speciale în regiunea de nord-est
Ministrul Educației și reprezentanți ai mediului economic au dezbătut la Universitatea Suceava dezvoltarea unor zone economice speciale în regiunea de nord-est

Județul Suceava va găzdui în august turneul internațional pentru juniori „Patru regiuni pentru Europa”

Zeci de tineri au reprezentat județul Suceava la turneul Patru Regiuni pentru Europa 2025, care a avut loc în Franța
Zeci de tineri au reprezentat județul Suceava la turneul Patru Regiuni pentru Europa 2025, care a avut loc în Franța