Astăzi, la Palatul Parlamentului

Municipiul Suceava aderă la „Orașe inteligente, active și deschise”



Primarul Sucevei, Ion Lungu
Primarul Sucevei, Ion Lungu

Începând de astăzi, municipiul Suceava, alături de alte două municipii din Moldova – Iași și Botoșani, face parte dintr-o rețea europeană de „Orașe inteligente, active și deschise”.
Aderarea celor trei municipii la rețeaua de „Orașe inteligente” se va face în cadrul unui eveniment care are loc marți, 26 martie, de la ora 13.30, la Palatul Parlamentului, în Capitală.
„Este o onoare pentru noi, suntem singurele orașe din România care aderă la această asociație independentă care funcționează pe lângă Comisia Europeană și care are ca țintă dezvoltarea inteligentă a orașelor pe bază de digitalizare, progres tehnic etc.”, a declarat primarul Sucevei, Ion Lungu.



Recomandări

Moment istoric la Suceava. Au fost semnate contractele pentru autostrada A7 Pașcani – Suceava, în prezența premierului Ilie Bolojan și a președintelui CJ, Gheorghe Șoldan

Moment istoric la Suceava. Au fost semnate contractele pentru autostrada A7 Pașcani – Suceava, în prezența premierului Ilie Bolojan și a președintelui CJ, Gheorghe Șoldan
Moment istoric la Suceava. Au fost semnate contractele pentru autostrada A7 Pașcani – Suceava, în prezența premierului Ilie Bolojan și a președintelui CJ, Gheorghe Șoldan