Medicii suceveni Monica Terteliu și Alina Nistor au fost decorați de președintele României



Medicii suceveni Monica Terteliu și Alina Nistor au fost decorați de președintele României
Medicii suceveni Monica Terteliu și Alina Nistor au fost decorați de președintele României

Medicii suceveni Monica Terteliu și Alina Maria Nistor au fost decorați de președintele României, Klaus Iohannis, cu prilejul Zilei Naționale a României. Cei doi doctori ai Spitalului Județean Sf. Ioan cel Nou Suceava au fost decorați cu Ordinul Meritul Sanitar în grad de Cavaler. În decretul semnat de președintele Klaus Iohannis se precizează că aceste distincții au fost acordate „în semn de apreciere pentru profesionalismul, dăruirea, curajul și solidaritatea manifestate în contextul măsurilor de combatere a pandemiei de Covid – 19”. În total, președinte României a decorat 28 de medici din România.
Dr. Monica Terteliu este șefa secției de boli infecțioase a Spitalului Județean Suceava, ea fiind primul medic al acestei unități spitalicești care s-a vaccinat împotriva noului coronavirus. Anul trecut, dr. Monica Terteliu s-a infectat de două ori cu noul Covid-19.
Dr. Alina Maria Nistor este medic specialist în cadrul secției de Anestezie și Terapie Intensivă a Spitalului Județean Suceava.



Recomandări

„Pandemia secolului”, dezbătută la Zilele Medicale ale Sucevei, de somități ale lumii medicale din țară și din străinătate

„Pandemia secolului”, dezbătută la Zilele Medicale ale Sucevei, de somități ale lumii medicale din țară și din străinătate
„Pandemia secolului”, dezbătută la Zilele Medicale ale Sucevei, de somități ale lumii medicale din țară și din străinătate

Medici suceveni distinși în cadrul Galei Colegiului Medicilor din România – „Medic pentru România, România medicală contează!”

Medici suceveni distinși în cadrul Galei Colegiului Medicilor din România – „Medic pentru România, România medicală contează!”
Medici suceveni distinși în cadrul Galei Colegiului Medicilor din România – „Medic pentru România, România medicală contează!”

Doctorii din Ucraina interesați să profeseze în România sunt ținuți departe de spitale, deși acestea se confruntă cu deficit de medici

Doctorii din Ucraina interesați să profeseze în România sunt ținuți departe de spitale, deși acestea se confruntă cu deficit de medici
Doctorii din Ucraina interesați să profeseze în România sunt ținuți departe de spitale, deși acestea se confruntă cu deficit de medici