Medicii ies din nou în stradă: Sanitas anunță pichetarea mai multor ministere între 9 și 13 mai



Federația Sanitas va organiza între 9 și 13 mai adunări publice în fața Ministerului Sănătății, Ministerului Muncii, Familiei, Protecției Sociale și Persoanelor Vârstnice și Ministerului Finanțelor Publice, se arată într-un comunicat remis vineri MEDIAFAX.”În continuare, Sanitas este deschisă la dialog și negocieri cu acele instituții ale statului care înțeleg importanța apariției unei ordonanțe de urgență care să elimine inechitățile și discriminările salariale din sistemul sanitar și sistemul de asistență socială, ordonanță care să se raporteze la situațiile concrete și reale ale sistemului, așa cum au fost ele prezentate de Federație la toate negocierile care s-au desfășurat până acum. Sanitas va continua pichetările instituțiilor guvernamentale ale țării până când toate solicitările înaintate guvernanților vor fi rezolvate”, se spune în comunicat.



Recomandări

Finanțiștii din Suceava și mai multe județe ale Moldovei au protestat în fața Direcției Regionale Antifraudă față de noua lege a salarizării unitare

Aproximativ 200 de finanțiști au protestat la Suceava față de prevederile noii legi a salarizării unitare
Aproximativ 200 de finanțiști au protestat la Suceava față de prevederile noii legi a salarizării unitare

Elisabeta Lipă a vizitat noua Bază Nautică din Fălticeni și a anunțat deschiderea unui Centru Național de Canotaj pentru Juniori

Elisabeta Lipă a participat la deschiderea noii baze nautice pentru canotori de la Fălticeni
Elisabeta Lipă a participat la deschiderea noii baze nautice pentru canotori de la Fălticeni

Elisabeta Lipă a vizitat noua Bază Nautică din Fălticeni și a anunțat deschiderea unui Centru Național de Canotaj pentru Juniori

Elisabeta Lipă a vizitat noua Bază Nautică din Fălticeni și a anunțat deschiderea unui Centru Național de Canotaj pentru Juniori
Elisabeta Lipă a vizitat noua Bază Nautică din Fălticeni și a anunțat deschiderea unui Centru Național de Canotaj pentru Juniori