Mai mult de jumătate dintre tineri aleg universitatea în funcție de șansele de angajare



Mai mult de jumătate dintre tinerii și părinții cu copii între 16 și 23 de ani aleg universitatea în funcție de șansele de angajare imediat după absolvire, potrivit unui studiu inițiat de Universitatea Româno-Americană din București, informează Mediafax.Studiul realizat de D&D Research la inițiativa Universității Româno – Americane măsoară percepțiile, nevoile, atitudinile și elementele decizionale privind învățământul superior.Conform cercetării, pentru tinerii și părinții din România, cel mai important la o universitate din punct de vedere al viitorului profesional este ca „studenții săi să aibă șanse mari să se angajeze imediat după absolvire”, apoi ca instituția „să aibă parteneriate cu firme care oferă studenților internshipuri”.



Recomandări

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”
Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Suceveanul David Turturean, student la MIT (SUA): „Părinții mei vând în Piața Mică din Suceava, și dacă ei își permit ca eu să fiu aici, cu siguranță și voi vă puteți permite”

Suceveanul David Turturean, student la MIT (SUA): „Părinții mei vând în Piața Mică din Suceava, și dacă ei își permit ca eu să fiu aici, cu siguranță și voi vă puteți permite”