Incident

Lucra beat pe buldoexcavator și a acroșat un autocar



Un autocar care se deplasa pe raza comunei Horodnic de Sus a fost acroșat de un buldoexcavator, conducătorul acestuia din urmă plecând mai departe și fiind găsit ulterior de polițiști, care au constatat că era băut.
Marți, în jurul orei 16.00, polițiștii de la Secția Marginea au fost sesizați de un bărbat din Volovăț, care a relatat că în timp ce conducea autocarul MAN pe drumul comunal din Horodnic de Sus a fost lovit din lateral de un buldoexcavator al cărui conducător efectua o manevră de mers cu spatele. Acesta din urmă a plecat, astfel că șoferul autocarului a cerut ajutor poliției.
În scurt timp s-a stabilit că este vorba de unul dintre buldoexcavatoarele unei firme din comuna Miroslava, județul Iași, care are contrat cu Primăria comunei Horodnic de Sus, pentru efectuarea unor lucrări de extindere la rețeaua de apă și canalizare.
Polițiștii au identificat în aproximativ zece minute vehiculul căutat în trafic. Conducătorul auto era un bărbat în vârstă de 64 de ani, din orașul Târgu Frumos, care mirosea puternic a alcool. Aparatul etilotest a indicat concentrația de 0,79 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat.
Cu privire la accident, s-a stabilit că buldoexcavatoristul nu s-a asigurat corespunzător când dădea înapoi, intrând în coliziune laterală cu autocarul marca MAN, al cărui șofer era în manevră de depășire regulamentară.
În urma evenimentului autocarul a suferit mai multe avarii.
În autocar nu se aflau pasageri.



Recomandări

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112
O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro
Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro

Un sucevean reclamă că a fost jignit și instigat la violență de personalul de la intrarea în sediul DSP Suceava

Un sucevean reclamă că a fost jignit și instigat la violență de personalul de la intrarea în sediul DSP Suceava
Un sucevean reclamă că a fost jignit și instigat la violență de personalul de la intrarea în sediul DSP Suceava