În șase zile, numărul sucevenilor autoizolați la domiciliu a crescut cu 1919



În șase zile, numărul sucevenilor autoizolați la domiciliu a crescut cu 1919 Sursa foto prahovabusiness.ro
În șase zile, numărul sucevenilor autoizolați la domiciliu a crescut cu 1919 Sursa foto prahovabusiness.ro

Odată cu relaxarea restricțiilor de circulație a persoanelor, din data de 15 mai, numărul sucevenilor asupra cărora s-a înstituit măsura izolării la domiciliu a crescut constant. Conform informărilor transmise zilnioc de Prefectura Suceava, la data de 16 mai, în județ erau 361 de persoane în autoizolare și 689 de persoane în carantină instituționalizată. În 18 mai deja numărul celor în autoizolare a crescut la 774 persoane, în data de 20 mai, la 1.424 de persoane, în 21 mai, la 2.226 de persoane, iar în 22 mai, la 2.280 de persoane. Deci în 6 zile numărul persoanelor în autoizolare la domiciliu a crescut cu 1.919.
Măsura se aplică pentru persoanele care vin în România din străinătate, care sunt obligate să se izoleze la locuință împreună cu familia, precum și celor asimptomatice care au venit în contact direct cu persoanele care au fost confirmate cu coronavirus.
În condițiile în care în județul Suceava au fost confirmate puține cazuri noi în acest interval, se poate presupune că numărul de persoane aflate în autoizolare a crescut ca urmare a întoarcerii din străinătate.
Conform comunicatului remis vineri, 22 mai, de Prefectură, în județul Suceava mai sunt în carantină carantină instituționalizată 370 de persoane.
Până la acest moment, în județ au fost efectuate 18.360 de teste. Conform situației întocmite de către Direcția de Sănătate Publică Suceava, la nivelul județului Suceava se înregistrează un număr de 2.125 de persoane declarate vindecate.



Recomandări

Consiliul Județean a alocat, la inițiativa președintelui Șoldan, un sprijin financiar de 285.000 de lei pentru zece familii sucevene afectate de incendii

Speranțe năruite pentru primarul din Mitocu Dragomirnei. Tribunalul Suceava i-a prelungit arestul la domiciliu cu încă 30 de zile

Speranțe năruite pentru primarul din Mitocu Dragomirnei. Tribunalul Suceava i-a prelungit arestul la domiciliu cu încă 30 de zile
Speranțe năruite pentru primarul din Mitocu Dragomirnei. Tribunalul Suceava i-a prelungit arestul la domiciliu cu încă 30 de zile

Mandate de arestare pentru 30 de zile pentru cei trei suceveni acuzați de implicarea în fabricarea a peste 2 milioane de euro falși

Trei suceveni, arestați în dosarul privind fabrica de făcut euro de la Burla, unde s-ar fi tipărit 2 milioane de euro
Trei suceveni, arestați în dosarul privind fabrica de făcut euro de la Burla, unde s-ar fi tipărit 2 milioane de euro