Guvernul modifică legea pentru ca la referendum și la prezidențiale să se voteze în aceleași secții



Guvernul va adopta miercuri o modificare ce va permite ca votul la referendumul pentru Parlament unicameral, inițiat de șeful statului, să fie exercitat în secțiile de votare amenajate pentru prezidențiale, în vederea reducerii costurilor de organizare, au declarat agenției MEDIAFAX surse oficiale.
Procedura va fi reglementată printr-o ordonanță de urgență care modifică Legea 3/2000 privind organizarea și desfășurarea referendumului, act normativ care a fost deja redactat pentru a fi aprobat în ședința de miercuri a Guvernului.
„Actul normativ permite ca le referendum să se poată vota în secțiile pregătite pentru alegerile prezidențiale. În acest fel, vor fi reduse costurile de organizare, iar personalul cu atribuții în organizarea scrutinului nu va trebui mutat dintr-o parte în alta”, au arătat sursele citate.
Proiectul ordonanței de urgență nu are printre inițiatori Ministerul Administrației și Internelor.
Ministrul Administrației și Internelor, social-democratul Dan Nica, a declarat, sâmbătă, că organizarea referendumului pentru Parlament unicameral în aceeași zi cu alegerile prezidențiale ar putea însemna costuri suplimentare importante, fiind posibilă înființarea de secții de vot separate.
El a amintit că, doar pentru organizarea alegerilor prezidențiale, Guvernul a alocat 152 milioane lei.
„Dacă s-ar vota în aceeași secție de vot și pentru președinte, și pentru referendum, costurile nu cresc, pentru că sunt aceiași oameni în secțiile de vot. Dacă se decide să se organizeze secții de vot diferite, înseamnă că dintr-o dată avem o creștere a costurilor cu plata celor care se află în secția de votare. La fel e în cazul ștampilelor, urnelor pentru depunerea buletinelor de vot. La asta se adaugă costul buletinului de vot, care nu este încă determinat, pentru că trebuie aprobat formatul respectivului buletin de vot pentu referendum”, a spus Nica.
El a completat aceste informații spunând că, în situația în care alegerile prezidențiale și referendumul se vor organiza separat, sursele de
finanțare pentru referendum vor fi asigurate de către Ministerul de Finanțe, prin intermediul fondului de rezervă aflat la dispoziția Guvernului.
Președintele Traian Băsescu a anunțat, joi, că a trimis Parlamentului solicitare de aviz pentru organizarea unui referendum național, la data alegerilor prezidențiale din acest an, pentru consultarea populației asupra a două aspecte: Parlament unicameral și un număr maxim de 300 de parlamentari.
Șeful statului a precizat că data pe care o propune Parlamentului pentru organizarea referendumului este data alegerilor prezidențiale, în așa fel încât să fie diminuate „costurile de consultare a poporului”.
La alegerile pentru Parlamentul European, din 2007, președintele Traian Băsescu a propus organizarea, în mod simultan, a unui referendum pentru introducerea votului uninominal la alegerea Camerei Deputaților și a Senatului începând cu următoarele alegeri.
Băsescu i-a transmis atunci premierului o scrisoare prin care îl ruga să ia măsuri ca referendumul și euroalegerile să se desfășoare în același spațiu și să se ajusteze și programul orar, astfel încât cele două procese să fie simultane.
Guvernul a decis însă atunci ca referendumul și euroalegerile să fie organizate în aceleași clădiri, dar în spații diferite, acolo unde secțiile de vot nu pot fi amenajate în aceeași încăpere.



Recomandări

Localnicii nemulțumiți de creșterea impozitelor și taxelor locale din Salcea au tăbărât peste primarul Ezekiel Belţic

Petru Negrea de Ziua Constituției: „Anularea alegerilor prezidențiale de anul trecut a fost o ruptură între popor și cei care ar fi trebuit să-l reprezinte”

Petru Negrea de Ziua Constituiției: „Anularea alegerilor prezidențiale de anul trecut a fost o ruptură între popor și cei care ar fi trebuit să-l reprezinte”
Petru Negrea de Ziua Constituiției: „Anularea alegerilor prezidențiale de anul trecut a fost o ruptură între popor și cei care ar fi trebuit să-l reprezinte”

Florin Pușcașu consideră că firmele românești au nevoie de un sistem de impozitare mai mic și predictibil și de o descentralizare a serviciilor publice

Florin Pușcașu consideră că firmele românești au nevoie de un sistem de impozitare mai mic și predictibil și de o descentralizare a serviciilor publice
Florin Pușcașu consideră că firmele românești au nevoie de un sistem de impozitare mai mic și predictibil și de o descentralizare a serviciilor publice

Gheorghe Șoldan a făcut parte, alături de Sorin Grindeanu, din delegația PSD la consultările de la Cotroceni pentru formarea noului Guvern

Gheorghe Șoldan a făcut parte din echipa de negocieri a PSD pentru formarea noului Guvern
Gheorghe Șoldan a făcut parte din echipa de negocieri a PSD pentru formarea noului Guvern

Gheorghe Șoldan a făcut parte, alături de Sorin Grindeanu, din delegația PSD la consultările de la Cotroceni pentru formarea noului Guvern