Reducere

Guvernul a decis să scadă taxa auto de primă înmatriculare



Guvernul a decis, în ședința de ieri, să scadă taxa auto de primă înmatriculare, prin reducerea cuantumului taxei în funcție de gradul de vechime al mașinii și extinderea de la 6 la 15 ani a scalei aferente vârstei mașinii.
Modificările au fost anunțate, la Guvern, de ministrul Economiei și Finanțelor, Varujan Vosganian, care a apreciat că noile reguli corespund solicitărilor Comisiei Europene și intereselor cumpărătorilor de mașini second-hand.
Pentru o mașină dotată cu motor Euro 4 și cu o vechime de peste 4 ani, taxa specială va fi redusă la aproximativ jumătate din valoarea actuală, a spus Vosganian, precizând că motorizările Euro 5 vor fi scutite de taxe.
Ministrul a mai spus că pentru mașinile Euro 4 până la non-euro, taxa va fi calculată pe baza unei grile specifice, în funcție de capacitatea cilindrică a motorului.
„Taxa auto va fi calculată în funcție de gradul de poluare a mediului, nu de vechimea mașinii”, a spus purtătorul de cuvânt al Guvernului, Camelia Spătaru.
Guvernul va redacta o scrisoare de răspuns către CE prin care va arăta că a ținut cont de solicitărilor Comisiei.



Recomandări

Deputatul Valentin Răducea critică intenția Ministerului Transporturilor de a majora prețul rovinietei: „Rovinieta crește, dar drumurile rămân aceleași”

Liderul PSD Suceava, Gheorghe Șoldan: „Ilie Bolojan nu a înțeles că reformele nu înseamnă doar tăieri, măriri de taxe și automat sărăcirea populației”

Liderul PSD Suceava, Gheorghe Șoldan: „Ilie Bolojan nu a înțeles că reformele nu înseamnă doar tăieri, măriri de taxe și automat sărăcirea populației”
Liderul PSD Suceava, Gheorghe Șoldan: „Ilie Bolojan nu a înțeles că reformele nu înseamnă doar tăieri, măriri de taxe și automat sărăcirea populației”